GN 42/2019 Archiwum

Jubileusz w klasztorze

W klasztorze sióstr karmelitanek bosych w Spręcowie obchodzono 65. rocznicę profesji zakonnej s. Krystyny od Krzyża.

Uroczystą Mszę św. celebrował ojciec prowincjał Jan Malicki wraz z czterema kapłanami. W homilii celebrans przedstawił historię życia i powołania s. Krystyny.

Urodzona 1 lutego 1928r. w Suchej Górze – dzielnicy Bytomia – do jedenastego roku życia mieszkała z rodzicami i siostrą Zofią w Siemianowicach. W sierpniu 1939 r. wyjechała z rodziną na wycieczkę do Piwnicznej i do domu rodzinnego już nie wróciła. Zaczęła się jej wojenna tułaczka. Ucieczka do Kowla skąd NKWD wywiozło ich na Sybir w okolice Workuty, a potem do Uzbekistanu. Matka nie wytrzymała ciężkich warunków życia i zmarła zaraz po tym, jak Krystyna z siostrą zostały skierowane do obozu dziecięcego w Iranie. Krystyna została przetransportowana statkiem do Republiki Południowej Afryki. Tam zdała maturę i rozpoczęła prace w banku.

S. Krystyna przyjęła dewizę życiową: „Chcę pamiętać tylko dobro i nie miała żalu do nikogo”. Uważała, że to Bóg delikatnie prowadził ją przez wszystkie lata wojennej tułaczki. Zakochana w Panu Bogu wstąpiła do zakonu karmelitańskiego w Johannesburgu w RPA. Potem zamieszkała w domu zakonnym w Kapsztadzie.

W roku 2000 uzyskała paszport i zgodę na wyjazd do Polski, gdzie przybyła 3 maja, rozpoczynając swój pobyt w ojczyźnie od nawiedzenia Jasnej Góry. Została przyjęta do Klasztoru w Spręcowie, gdzie przebywa do chwili obecnej. „Jubileusz to czas radowania się w Bogu. Siostra Krystyna swoim życiem dała nam świadectwo żywej miłości do Chrystusa. Jest jak to ziarno wrzucone w glebę przynoszące plon obfity, niosąc miłość i ucząc nas żarliwej miłości do Boga.

Dożywszy sędziwego wieku – 1 lutego Siostra ukończy 90 lat – niech będzie dla sióstr i osób współpracujących z klasztorem wsparciem w modlitwach zanoszonych do Boga” mówił  celebrans. Udzielił siostrze jubileuszowego błogosławieństwa wraz w łaską odpustu. Na koniec odśpiewano uroczyste Te Deum.

Po Mszy św. przybyli goście złożyli siostrze życzenia i obdarowali prezentami. Po tym odbył się uroczysty obiad z tortami i ciastem. Po posiłku goście obejrzeli prezentację drogi życiowej siostry ze starymi zdjęciami i komentarzem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama