Nowy numer 42/2019 Archiwum

Masz swojego Izaaka?

W kętrzyńskim oddziale Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" odbyło się spotkanie z o. Aleksandrem Jacyniakiem SJ, który mówił o przymierzu Boga z Abrahamem.

O. Aleksander na początku wytłumaczył zebranym, że w starożytności funkcjonowały dwa rodzaje przymierza: pomiędzy równymi partnerami, którzy w momencie zawiązania przymierza stawali się dla siebie jak bracia - tak np. wyglądała relacja Dawida z Jonatanem. Drugi rodzaj to stosunek pan-sługa. - Bóg, zawierając przymierze z ludźmi, był tym mocniejszym. On był inicjatorem, autorem przymierza, ale do jego ustanowienia konieczna była zgoda ludu Izraela - mówił duszpasterz.

- Historia Abrahama to symbol porzucenia drogich nam rzeczy, zostawienia wszystkiego po to, by otworzyć się na nieznane, niepewne. Abraham miał ziemię, był już stary, podobnie jak jego żona, która do tego była niepłodna. Tymczasem zawierzył nielogicznej z ludzkiego punktu widzenia obietnicy nowej ziemi i potomstwa. Abraham jest nie tylko ojcem naszej wiary, ale też ojcem zawierzenia, zaufania Bogu - mówił o. Jacyniak.

Jezuita podkreślał, że rzeczywistość sprzed tysiącleci może powtarzać się w naszym życiu. - Ile razy mamy okazję porzucenia jednej rzeczywistości, by zaistnieć w innej? Często to nie jest proste, bywa bolesne. Ale Bóg zawsze jest większy, On przekracza nasze schematy. Podobnie jak Abrahama, nas również Bóg wystawia na próbę - warto sobie zadać pytanie: co lub kto jest moim Izaakiem? O czym lub o kim myślimy: „Boże, zabierz mi wszystko, ale nie to...”? - mówił do zebranych o. Jacyniak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL