Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nestor polskich poetów

Dziś mija 51. rocznica śmierci Michała Lengowskiego. Działacz społeczny, poeta, etnograf, wielki orędownik przyłączenia Warmii do Polski. Zmarł 2 lutego 1967 roku.

Michał Lengowski urodził się 27 września 1873 roku w Starej Kaletce.  Pracował jako górnik w Westfalii, gdzie aktywnie działał w polskich stowarzyszeniach. W 1908 roku wrócił na Warmię. Podczas plebiscytu  jeździł po miasteczkach i wsiach, by namawiać ludzi do głosowania za przyłączeniem Warmii do Polski. Mimo przegranego plebiscytu nie wyjechał z Warmii, choć był szykanowany. Namawiał również innych do pozostania i kultywowania tradycji i polskiego języka. Przez wielu nazywany jest nestorem polskich poetów.

Zmarł 2 lutego 1967 roku. W rocznicę jego śmierci bliscy złożyli kwiaty na jego grobie w Olsztynie. Razem z nimi pamięć Lengowskiego uczcili członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. - Michał Lengowski był wybitną postacią, która wpisała się w historię naszego miasta i regionu. Civitas Christiana stara się przekazywać dalej wartości promowane przez Michała Lengowskiego. Od 1967 roku przyznajemy nagrodę jego imienia. Otrzymują ją ludzie kultury i nauki, którzy włączają się w działalność społeczną na rzecz regionu. Staramy się promować idee, którym był wierny Michał Lengowski - zaznacza Mateusz Rutynowski z Civitas Christiana.

We wrześniu będziemy obchodzić 145. rocznicę urodzin Michała Lengowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL