Dziś mija 51. rocznica śmierci Michała Lengowskiego. Działacz społeczny, poeta, etnograf, wielki orędownik przyłączenia Warmii do Polski. Zmarł 2 lutego 1967 roku.
Michał Lengowski urodził się 27 września 1873 roku w Starej Kaletce. Pracował jako górnik w Westfalii, gdzie aktywnie działał w polskich stowarzyszeniach. W 1908 roku wrócił na Warmię. Podczas plebiscytu jeździł po miasteczkach i wsiach, by namawiać ludzi do głosowania za przyłączeniem Warmii do Polski. Mimo przegranego plebiscytu nie wyjechał z Warmii, choć był szykanowany. Namawiał również innych do pozostania i kultywowania tradycji i polskiego języka. Przez wielu nazywany jest nestorem polskich poetów.
Zmarł 2 lutego 1967 roku. W rocznicę jego śmierci bliscy złożyli kwiaty na jego grobie w Olsztynie. Razem z nimi pamięć Lengowskiego uczcili członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. - Michał Lengowski był wybitną postacią, która wpisała się w historię naszego miasta i regionu. Civitas Christiana stara się przekazywać dalej wartości promowane przez Michała Lengowskiego. Od 1967 roku przyznajemy nagrodę jego imienia. Otrzymują ją ludzie kultury i nauki, którzy włączają się w działalność społeczną na rzecz regionu. Staramy się promować idee, którym był wierny Michał Lengowski - zaznacza Mateusz Rutynowski z Civitas Christiana.
We wrześniu będziemy obchodzić 145. rocznicę urodzin Michała Lengowskiego.