Nowy numer 43/2019 Archiwum

Zachował się jak trzeba

W parafii św. Józefa w Olsztynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o Ojczyźnie” organizowane przez Akcję Katolicką oraz Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Podczas spotkania Edward Cyfus opowiadał o postaci ks. Wojciecha Zinka - urodził się on w 1902 roku, zmarł w 1969 roku.. W latach 1951-1953 był rządcą diecezji warmińskiej, a w 1953 roku jako jedyny z episkopatu zaprotestował przeciw aresztowaniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Został aresztowany, 16 miesięcy spędził w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. - Był jednym z niewielu, którzy w tych trudnych czasach potrafili zachować się jak trzeba. Zachował się jak prawdziwy patriota, bohater - dla nas i młodzieży to dobry wzór do naśladowania. Dlatego warto postawić ten pomnik - mówi Władysław Kałudziński, przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika ks. Zinka, który ma stanąć przy konkatedrze św. Jakuba. - Już za to, co zrobił w obronie Prymasa nie wolno o nim zapomnieć. Był Warmiakiem, kochał tę krainę, po wojnie świadomie nie wyjechał do Niemiec, bo właśnie tu była jego ojczyzna. Dla Warmiaków zawsze najważniejszy był Pan Bóg, potem rodzina i ziemia. Ks. Zink pojmował to w ten sam sposób. Dochował wierności Kościołowi, żył Kościołem i dla Kościoła. Nie możemy zapomnieć o takiej postaci - zaznacza E. Cyfus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama