Nowy numer 42/2019 Archiwum

Na pewno wrócą

Ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej, o złotówkach przeliczanych na bochenki i uśmiechy.

Krzysztof Kozłowski: Wypełniam PIT i patrzę, że ten mój 1 proc. to tak niewiele – 2 zł, 5 zł, może 20 zł. Komu tak pomogę? Czy warto w ogóle przekazać te pieniądze?

ks. Paweł Zięba: Kiedy myślimy tylko o tym, co sami możemy przekazać, mogą budzić się wątpliwości. Jednak kiedy uświadomimy sobie, że takich ludzi jak my są tysiące, zrozumiemy, że z tych 5 zł może się potem zrobić, powiedzmy, 50 tysięcy. Większość odpisów to kwoty minimalne, ale ważne, że potrafimy się tym, co mamy, z kimś podzielić. To też pokazuje, jak bardzo ważny jest dla organizacji ten 1 proc. podatku.

Ale chyba ważniejsze jest to, kto z tych pieniędzy korzysta. W naszym przypadku są to przede wszystkim dzieci. Za te pieniądze mogą wyjechać na wakacje, przeżyć niezapomniane chwile. Drugą grupą są bezdomni, dla których pomoc pochodzi przede wszystkim z dotacji. Jednak te otrzymuje się po napisaniu projektu, jego ocenie. Zanim to nastąpi, jest już wiosna, a najtrudniejszy jest przecież dla nich początek roku. Gdybyśmy nie mieli wpływów z 1 proc., skąd wzięlibyśmy pieniądze? Zamknąć jadłodajnię i nie karmić bezdomnych, bo nie ma z czego?

W ubiegłym roku zrobiliśmy akcję związaną z przygotowaniem obrazków na kolędę. Był rok św. Alberta, więc umieściliśmy na nich jego słowa: „Bądź dobry jak chleb” i informację o możliwości przekazania 1 proc. podatku na bezdomnych, właśnie na prowadzenie jadłodajni. Kapłani przy okazji kolędy wręczali je rodzinom. Na co zbieraliśmy? Właśnie na chleb! Bardzo wiele osób zdecydowało się dopisać na PIT – „Caritas, na chleb”.

O jakiej kwocie mówimy?

Co roku otrzymujemy w ten sposób od 250 do 300 tys. zł. W porównaniu do innych organizacji pożytku publicznego nie jest to duża kwota, ale przeliczając ją na dobro, które wspólnym wysiłkiem uczyniliśmy, to są to tysiące uśmiechów dzieci i bezdomnych. Przeliczmy tę kwotę na bochenki chleba...

Jeżeli kolonie dla dzieci są dofinansowane po części z kuratorium, po części z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i właśnie z 1 proc., to pieniądze te jakby stają się częścią czegoś większego. Warto jeszcze nadmienić, że właśnie z tego korzystają parafie w naszej archidiecezji, że pieniądze te przeznaczane są często dla potrzebujących, którzy mieszkają obok nas. Są parafie, które korzystają z takiej możliwości, dofinansowując konkretne osoby. Przy tych akcjach widać, jakie jest zaangażowanie ludzi, aby ten 1 proc. był wykorzystany jak najbardziej lokalnie. Jeżeli pieniądze zostaną przekazane na Caritas, to na pewno wrócą w postaci dobra uczynionego w okolicy.

Czyli nawet jeśli nie mamy do przekazania zbyt wiele, wpisać KRS na druku warto...

Jan Paweł II, korzystając z myśli społecznej wcześniejszych papieży, mówi właśnie o naszej społecznej odpowiedzialności. Że powinniśmy jak najwięcej zrobić, żeby wspomóc jak najwięcej ludzi, żeby jak najlepiej wykorzystać środki, które mamy. Chodzi o nasz talent, umiejętności czy czas, ale też o pieniądze. Jeżeli możemy przekazać je na dobre cele, to jest to po prostu nasz obowiązek. Jeśli wiem, że mogę to zrobić, a nie robię, to jest to zwykłe zaniechanie. Dlaczego tego nie zrobiłem? Lenistwo, bo nie chciało mi się wpisać tej informacji w PIT? A może mam wątpliwości, na co zostaną przeznaczone moje pieniądze? Wszystko można sprawdzić. Dopisać w celach szczegółowych, np.: „na chleb”. Nie można zamykać oczu, myśleć, że to mnie nie dotyczy. Oczywiście, wchodzi tu jeszcze kwestia zaufania, ale ona nie zwalnia nas z obowiązku pomocy innym.


Chcąc przekazać 1 proc. podatku na Caritas, wystarczy w PIT wpisać w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego” numer KRS – 0000245507.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL