Nowy numer 4/2021 Archiwum

Lektura dwóch ksiąg

Wiara czy nauka? – On nie miał wątpliwości, badanie wszechświata tylko utwierdzało go w potrzebie zaufania Bogu – mówił ks. prof. kan. Andrzej Kopiczko.

W archikatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku celebrowano 545. urodziny Mikołaja Kopernika, kanonika warmińskiej kapituły katedralnej. – W tym niewielkim mieście na Warmii Kopernik spędził całe swoje dorosłe życie, wypełniając również obowiązki w kapitule. A co najważniejsze, to tu „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Doświadczamy tu jego wiary, jako człowieka Kościoła, ale także jego intelektu – podkreślał proboszcz ks. kan. Jacek Wojtkowski.

Liturgii przewodniczył abp Józef Górzyński, a homilię wygłosił ks. prof. kan. Andrzej Kopiczko. Podkreślał, że Mikołaj Kopernik wyznawał zasadę Bożego uczonego i poszukiwał we wszystkim prawdy. – Nauka i wiara. Wierzenie i myślenie. Pogodzenie tych dwóch rzeczy to dramat wielu ludzi. Ale Kopernik nie miał wątpliwości, badanie wszechświata tylko utwierdzało go w potrzebie zaufania Bogu. Tego Boga kontemplował jako najwyższe dobro. Kiedy miał wątpliwości dotyczące dociekań astronomicznych, powiadał, że „spróbuje te rzeczy szerzej zbadać z pomocą Boga, bez którego niczego zdziałać nie możemy”. Kopernik słyszał głos Stwórcy, do końca życia pozostał wiernym synem Kościoła katolickiego. On łączył lekturę dwóch ksiąg, księgi przyrody i księgi Pisma – mówił ks. prof. Kopiczko.

Po Mszy św. wszyscy udali się do Szpitala Świętego Ducha, gdzie prelekcję dotyczącą badania zapisków Mikołaja Kopernika w starych drukach Biblioteki „Hosianum” wygłosił dyrektor placówki ks. dr Tomasz Garwoliński. Odbyła się również premiera filmu nagrywanego we Fromborku „Tajemnice »De revolutionibus«” w reżyserii Michała Juszczakiewicza. – Film opowiada o dość sensacyjnych i tajemniczych kulisach wydania drukiem dzieła astronoma. Zadajemy w nim pytanie, czy dzieło Mikołaja Kopernika, które przyczyniło się do tego, że pamiętamy o nim do tej pory, mogło przyczynić się również do jego śmierci. Ostatecznie to pytanie pozostaje nierozstrzygnięte, ale warto obejrzeć ten film, bo poznajemy drogę do ukazania się dzieła, którego przecież Mikołaj Kopernik nie chciał wydać drukiem – mówi Robert Szaj z Fundacji „Nicolaus Copernicus”.

Odczytano również list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego skierowany z tej okazji do abp. Józefa Górzyńskiego i marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Marka Gustawa Brzezina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama