Nowy numer 47/2020 Archiwum

Listy do Maryi

Już za cztery miesiące do Gietrzwałdu zjadą się pielgrzymi z całej Polski, aby na kolanach przepraszać za grzechy popełniane w narodzie polskim i prosić o błogosławieństwo.

Choć jubileuszowe obchody objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie są za nami, to jednak nie oznacza, że warmińskie sanktuarium pogrąży się w letargu. Okazją do przeżycia nowych doświadczeń religijnych będzie Dzień Pokuty, który odbędzie się 30 czerwca.

Walka o wolność

„Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej” – to hasło Dnia Pokuty, które zwraca uwagę na konieczność osobistej pracy duchowej każdego Polaka. Wolność narodu opiera się na przemianie serc poszczególnych członków tej wspólnoty. – Chcemy uświadomić wiernym, że jakość wolności polskiego narodu zależy od stanu duszy Polaków. Ważnym elementem tej refleksji jest myśl maryjna. Postać Matki Bożej jest związana z dziejami Polski i Warmii. Można powiedzieć, że nasza narodowa duchowość ma wyraźny rys maryjny i dlatego przez wstawiennictwo Maryi chcemy złożyć w Boże ręce nasze życie i wszystko, czym żyjemy – mówi ks. dr Bartłomiej Matczak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Archidiecezji Warmińskiej.

Jednym z osobistych momentów, który będą mogli przeżyć uczestnicy czerwcowego Dnia Pokuty, będzie złożenie przez nich listu do Matki Bożej. Będą mogli wypisać w nim wszystkie wady, grzechy, za które należy przeprosić, ale również umieszczą tam podziękowania i prośby. – Chcemy, by Polacy napisali o tym, co jest dla nich ważne. Każdy z nas pragnie Bogu za coś podziękować, ale również chce za coś przeprosić. Gietrzwałd był świadkiem wielu uwolnień od nałogów i różnego zła, np. od alkoholizmu. Dlatego chcemy, aby ludzie prosili o siłę ich przezwyciężenia. I choć tych współczesnych zniewoleń jest wiele, z nadzieją i wiarą patrzymy na te sytuacje w perspektywie Bożej Opatrzności – mówi ks. Matczak.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama