Nowy numer 44/2020 Archiwum

Cztery służby

– Chodzi właśnie o to, żeby młodzież rozpoznała własne zadania w Kościele, które nie powinny być zastępowane przez kogoś innego, choćby starszych – mówił abp Górzyński.

W budynkach Wydziału Teologii UWM w Olsztynie odbyła się już trzecia sesja I Synodu Młodych Archidiecezji Warmińskiej. Młodzież warmińska wspólnie się modliła, uczestniczyła w dyskusji i omawiała zadane przez organizatorów zagadnienie. Tematem sesji było zdanie „Miejsce młodych w środowisku parafialnym”, a organizatorem – olsztyński oddział „Civitas Christiana”.

Najpierw obowiązki

Centralnym wydarzeniem spotkania był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: abp Józef Górzyński, Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, oraz przedstawiciele młodzieży – Marta i Michał.

– Sobór Watykański II przedefiniował rolę świeckich w Kościele, zaznaczając, że zarówno kapłani, jak i świeccy są tym samym ludem Bożym na mocy tych samych sakramentów chrztu i bierzmowania. Oczywiście, specyfika każdego z tych powołań jest odmienna, jednak wszyscy mają udział w potrójnej misji Chrystusa: kapłańskiej, proroczej i królewskiej – mówił T. Nakielski.

Łączy się z tym jednocześnie obowiązek nieustannej formacji, pogłębiania życia duchowego i odpowiedzialności za Kościół w wymiarze wewnętrznym i finansowym. – Z tego wypływają dla świeckich również pewne prawa. Chodzi oczywiście o parafię, bo ona jest naturalnym środowiskiem człowieka wierzącego. Dlatego też możemy domagać się od księdza proboszcza, aby dostosowywał katechezę do nas, wiernych. Jesteśmy również, wraz z kapłanami, odpowiedzialni za sprawy finansowe parafii i mamy prawo wypowiadać się na ten temat. Najpierw jednak zawsze trzeba zrozumieć swoje obowiązki w Kościele, a dopiero potem domagać się swoich praw – mówił do młodych Tomasz Nakielski.

Jakie zadania stoją przed młodymi we wspólnocie Kościoła? Przewodniczący „Civitas Christiana” wyliczył cztery: służba godności osoby ludzkiej, służba polityce, służba rodzinie i służba ekonomi. Według T. Nakielskiego, te obszary życia społecznego wymagają działania i zaangażowania ludzi świeckich, w tym również młodych.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama