Nowy numer 44/2020 Archiwum

Na Boży cel

- Jeżeli pieniądze zostaną przekazane na Caritas, to na pewno wrócą w postaci dobra uczynionego w okolicy - podkreśla ks. Paweł Zięba.

Powoli do urzędu skarbowego zaczynają spływać wypełnione PIT-y i jak co roku organizacje pożytku publicznego zabiegają o przekazanie im 1 proc. podatku. Od lat Caritas Archidiecezji Warmińskiej informuje, w jaki sposób pozyskane pieniądze są wydawane i wpływają na polepszenie życia mieszkańców naszego regionu.

- Co roku otrzymujemy w ten sposób od 250 do 300 tys. zł. Porównując to do innych organizacji pożytku publicznego, nie jest to duża kwota, ale przeliczając ją na dobro, które wspólnym wysiłkiem uczyniliśmy, to są to tysiące uśmiechów dzieci i bezdomnych - mówi ks. Paweł Zięba, dyrektor warmińskiej Caritas.

Wyjaśnia, że jeżeli kolonie dla dzieci są dofinansowane po części z kuratorium, po części z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i właśnie z 1 proc., to pieniądze te jakby uczestniczą, stają się częścią czegoś większego.

- Warto nadmienić, że właśnie z tego korzystają parafie z naszej archidiecezji, że pieniądze te przeznaczane są często dla potrzebujących, którzy mieszkają obok nas. Są parafie, które korzystają z takiej możliwości, dofinansowując konkretne osoby. Przy tych akcjach widać, jakie jest zaangażowanie ludzi, aby ten 1 proc. był wykorzystany jak najbardziej lokalnie. Jeżeli pieniądze zostaną przekazane na Caritas, to na pewno wrócą w postaci dobra uczynionego w okolicy - podkreśla ks. Zięba.

To uświadamia, jak bardzo cenne jest dla organizacji korzystanie z 1 proc. Ale chyba ważniejsze jest, kto z tych pieniędzy korzysta. W przypadku Caritas są to przede wszystkim dzieci. Za te pieniądze mogą wyjechać na wakacje, przeżyć chwile niezapomniane, uśmiechać się, później mieć wspomnienia. Drugą znaczącą grupą są bezdomni. Część kwoty przeznaczana jest również na Hospicjum Domowe i inne dzieła Caritas.

- Jako chrześcijanie powinniśmy dążyć do tego, żeby jak najodpowiedzialniej podchodzić do naszych obowiązków wypływających z nauki Jezusa Chrystusa. My, kierowani tą samą nauką, całość przekazanych pieniędzy przeznaczymy na Boży cel - dodaje ks. Zięba.

Chcąc przekazać 1 proc., wystarczy w PIT wpisać w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego” numer KRS Caritas Archidiecezji Warmińskiej - 0000245507.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama