Nowy numer 21/2023 Archiwum

Ekstremalna Droga Krzyżowa

W tym roku w ponad 300 miejscowościach w Polsce ludzie wezmą swoje radości, smutki, cały bagaż życiowych doświadczeń i ruszą w piątkową noc, by spotkać Chrystusa Ukrzyżowanego.

Historia EDK w Polsce rozpoczęła się w 2009 roku, a na Warmii i Mazurach w trasę po raz pierwszy ruszyli w Braniewie 3 lata temu. Najpierw jedna trasa, w kolejnym roku już dwie, a w tym już trzy - w tym jedna absolutnie ekstremalna: z Braniewa do Gietrzwałdu, 92 kilometry. - Podjecie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej to indywidualna decyzja, potrzeba każdego z nas. Kiedy ja szedłem po raz pierwszy to na każdej stacji przychodziła trudność, z minuty na minutę coraz większa... każda kolejna stacja pokazywała mi, jakie mam słabości, jakie sprawy, problemy noszę w swoim sercu i jakie moje życie jest ekstremalne - opowiada Adrian Tymecki,

Dodaje, że bardzo pomagają rozważania. - Pisane przez osoby świeckie, zwykłych ludzi jak my. Są one przez nich nie tylko napisane, ale też przeżyte - z nimi naprawdę można spotkać na trasie Pana Boga. EDK to walka ze swoją słabością: każdy idzie sam, w nocy, chłodzie, każda trasa jest inna, stacje są przy kapliczkach, drzewach, na wzgórzach...ale ta ekstremalność daje siłę do dalszego życia. Ja sam nie raz wracam do tych rozważań - mówi A. Tymecki.

Pomysłodawcy szacują, że w tym roku w całej Polsce w nocną trasę ruszy 100 tys. uczestników. Na Warmii i Mazurach Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się m.in. w Olsztynie, Braniewie czy Jezioranach. Schemat jest ten sam - wszyscy gromadzą się w kościele na Mszy św., a potem każdy rusza w drogę, sam, swoim tempem, jedynie z towarzyszącymi rozważaniami. - Czego oczekuję? Przede wszystkim spotkania z Tym, który dawno temu między innymi dla mnie i za mnie dźwigał krzyż na Golgotę. Wiem, że gdy poczuję trudy drogi, idąc w ciszy, której na co dzień mi tak brakuje, wtedy łatwiej będzie mi spotkać Jezusa i odnaleźć samego siebie - mówi Kamil Dobrenko, który na EDK rusza po raz pierwszy.

Więcej informacji o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej (trasy, terminy, decyzja dołączenia) można znaleźć na www.edk.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast