Owocem sympozjum będzie publikacja wszystkich prelekcji. Mam nadzieję, że ukaże się już w maju - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ.
W sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej odbyło się sympozjum popularnonaukowe: „Święta Lipka - perła na pograniczu ziem, kultur i wyznań”.
- Jest to piąte sympozjum w najnowszej historii tego miejsca i jednocześnie kontynuacja tego sprzed dziesięciu lat - zauważa superior o. Aleksander Jacyniak SJ. Podkreśla, że odbywa się ono na dzień po rocznicy podniesienia świątyni świętolipskiej do godności bazyliki, w powiązaniu z 400-leciem oddania Świętej Lipki pod opiekę króla Polski i jego następców, co miało miejsce 27 marca 1618 r.
O znaczeniu tego aktu podczas sympozjum mówił prof. Stanisław Achremczyk. - Czterysta lat temu król Polski Zygmunt III pisał do elektora Jana Zygmunta prośbę, żeby sprzedał tę ziemię, dopisując słowa, że on obejmuje patronat nad tym miejscem, nad tą kaplicą, obejmuje protekcją Rzeczpospolitej. W konsekwencji było to zobowiązanie władz ministerialnych, senatorów i posłów o dbałość o to miejsce w Prusach protestanckich, które było enklawą katolicką z kościołem, gdzie pielgrzymowało tysiące pątników - mówił prof. Achremczyk.
Wśród prelegentów byli również m. in. ks. prof. Andrzej Kopioczko, prof. Janusz Hochleitner, prof. Jan Gancewski czy prof. Dariusz Makiłła. - Owocem sympozjum będzie publikacja wszystkich prelekcji. Mam nadzieję, że ukaże się już w maju - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ.