Nowy numer 44/2020 Archiwum

Każdego dnia mamy wybór

– Brak miłości to największa tragedia w życiu człowieka – mówił ks. Michał Tunkiewicz.

Narodowy Dzień Życia– obchodzony 24 marca – ma zwracać uwagę na wartość życia i rodziny. Z tej okazji w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja „Porozmawiajmy o życiu”.

Budujcie je na wartościach

Spotkanie rozpoczęło się od pantomimy „Ręce”, w wykonaniu młodzieży z Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach. Młodzi artyści w bardzo sugestywny sposób przekazali, że Bóg dał każdemu z nas ręce do pracy, budowania, pomocy bliźnim, ale od nas samych zależy, czy te dary spożytkujemy w ten sposób czy wybierzemy niszczenie i przemoc. – Każdego dnia mamy wybór między dobrem a złem, między tym, co piękne, a tym, co to piękno niszczy. Narodowy Dzień Życia to zachęcenie do podjęcia refleksji nad wszystkim, z czym życie jest związane. W tym roku obchodzimy go pod hasłem: „Niepodległa, Rodzinna”. To pewna puenta tego, co stanowi naszą społeczną tożsamość. W życiu każdego człowieka, każdej rodziny przejawia się to, co stanowi społeczny wymiar życia i tego, co wspólnie budujemy – nasza ojczyzna – mówił wojewoda Artur Chojecki. W spotkaniu wzięło udział kilkuset uczniów z olsztyńskich szkół ponadgimnazjalnych. – Przed wami całe życie... Proszę was, byście budowali je na najważniejszych wartościach, potraktowali jako wyzwanie, czasami trudne, ale z którego powstaje to, co najpiękniejsze, byście w przyszłości stanowili dobre społeczeństwo, wspólnotę, której nasza ojczyzna bardzo potrzebuje – apelował do młodzieży wojewoda Chojecki.

To naukowy fakt

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. ks. Michał Tunkiewicz oraz dr Bawer Aondo-Akaa, działacz społeczny, ekspert Konwencji ONZ Osób Niepełnosprawnych. – Miłość jest powołaniem każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia czy wyznania – każdy tej miłości potrzebuje. Moim zdaniem niebo to właśnie życie w miłości, a piekło to miejsce, gdzie tej miłości nie ma, i to jest dla człowieka największa tragedia. Utrata miłości to dla wielu osób utrata sensu życia – tłumaczył ks. Tunkiewicz. Dr Bawer Aondo-Akaa w swoim wykładzie mówił o godności osoby. – Wszyscy jesteśmy ludźmi, to jest podstawowy fakt, możemy prowadzić dyskusje filozoficzne, debatować, przerzucać się na argumenty, ale to nie jest kwestia dyskusji, a nauki – embriologia stwierdza, że życie zaczyna się od poczęcia, każde zasługuje na szacunek – przekonywał działacz pro life. – Niektórzy twierdzą, że osoby z niepełnosprawnością to jedynie problem, bo trzeba na nie płacić podatki, a one przecież nic społeczeństwu nie dają. To nie jest tak – odchodzimy od systemu opieki na rzecz partnerstwa, gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą coś również dać z siebie, nie tylko w kwestiach ekonomicznych, ale np. duchowych. Uczą choćby wrażliwości, pokazują, jak żyć z cierpieniem – tłumaczył dr Bawer Aondo-Akaa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama