Nowy numer 42/2019 Archiwum

Dawid wrócił do żywych

Kolejny sukces Kliniki Budzik dla dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Po kilku miesiącach terapii ze śpiączki wybudził się 19-latek.

Mamy się czym chwalić - przyznaje kierujący placówką dr Łukasz Grabarczyk. - Klinika Budzik działa. Kolejny pacjent się wybudził. Jest to 19-letni Dawid. Fantastyczny chłopak - mówi dr Grabarczyk.

Dawid po wypadku komunikacyjnym zapadł w śpiączkę. - Do tej pory medycyna nie była w stanie mu pomóc. Sprawa wydawała się beznadziejna. Ale wrócił do nas - lekarz nie ukrywa satysfakcji.

Dawid trafił do kliniki w stanie bardzo ciężkim. Wydawało się, że odniósł   nieodwracalne uszkodzenie mózgu.

- Ale  pewne dane, które zbieramy podczas kwalifikacji pacjentów do budzika świadczyły o tym, że może jest dla niego jakaś szansa. Diagnostyka się potwierdziła. Po sześciu miesiącach terapii w naszej klinice  pacjent odzyskał świadomość. Obecnie się już z nami normalnie komunikuje. Oczywiście jakieś zaburzenia mowy są, ale jest świadomy. Jesteśmy z tego powodu szczęśliwi - przyznaje dr Grabarczyk.

Na sukces złożyło się wiele wysiłków całego personelu medycznego. - Główną rolę odgrywają rehabilitanci i pielęgniarki. To są osoby, które są z pacjentami cały czas. Wykonują największą pracę. Ważna jest obecność rodzin. Ogólnie ujmując, stymulacja multisensoryczna, która polega na stymulacji emocjonalnej, światłem, ruchem - wyjaśnia.

Podkreśla, że olsztyński budzik dysponuje zaledwie ośmioma łóżkami, a zapotrzebowanie jest olbrzymie. - Nawet nie wiedzieliśmy, że pacjentów w śpiączce jest tak wielu. Cały czas spływają do nas podania - dodaje.

Zadowolenia z wybudzenia syna nie kryje jego mama, pani Gabriela. - Brak mi słów  - mówi wzruszona. - Moje dziecko powraca do nas. Małymi kroczkami. Dawid jest uparty, ćwiczy, to mu pomaga. Jest coraz bardziej sprawniejszy. Codzienna ciężka rehabilitacja - wyjaśnia.

Klinika Budzik w Olsztynie działa od roku. Jest pierwszą taką kliniką w Polsce. Obecnie przebywa w niej ośmiu pacjentów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL