Nowy numer 43/2019 Archiwum

Dbajmy o nasze dziedzictwo

- Musimy mieć świadomość, że większość kościołów, a także plebanii na terenie archidiecezji warmińskiej podlega ochronie zabytków - mówi ks. Jodkowski.

W poniedziałek 9 kwietnia w Olsztynie odbędzie się szkolenie dla proboszczów w zakresie nowych przepisów prawnych dotyczących zabytków.

- Ustawodawca wprowadził pewne zmiany w ustawie, które określają m.in. wysokość kary pieniężnej za działanie na szkodę zabytkowych obiektów. Dla przykładu: jeśli nie powiadomimy wojewódzkiego konserwatora zabytków o zmianie miejsca przechowywania jakiegoś zabytkowego przedmiotu możemy się liczyć z karą pieniężną od 500 do 2 tys. złotych. Natomiast za podjęcie robót budowlanych choćby w otoczeniu zabytku bez zgody konserwatora lub niezgodnie z określonymi przez niego warunkami grozi kara nawet do 500 tys. złotych. Musimy mieć świadomość, że większość kościołów, a także plebanii w archidiecezji warmińskiej podlega ochronie zabytków - abp Józef Górzyński zaprosił wszystkich proboszczów na specjalne szkolenie, podczas którego gruntownie przeanalizujemy nowe przepisy prawne - mówi ks. dr Marek Jodkowski, archidiecezjalny konserwator zabytków.

Na Warmii znajduje się wiele zabytkowych świątyń - jedynie do połowy XVI w. powstało na obszarze dominium warmińskiego 121 murowanych kościołów i kaplic, a większość z tych budowli zachowała się do naszych czasów. - Naszą troską i powinnością jest, by te niezwykłe budowlane zachować w należytym stanie również dla przyszłych pokoleń. To jest dziedzictwo wielokulturowości naszych ziem, nasza wspólna historia, ale również nasza odpowiedzialność - podkreśla ks. Jodkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama