powrót
Wiara.pl - Serwis

Posłaniec Warmiński

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
Taki jest plan  
W Szkole Podstawowej nr 33 w Olsztynie chyba nie ma ucznia, który by nic nie wiedział o Camino de Santiago, jak i o samym św. Jakubie Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Taki jest plan przejdź do galerii

Wszystko zaczęło się od tego, że na zajęcia do klas, jak i do szkolnej świetlicy zaczęła przychodzić pani dyrektor. Pokazywała dzieciom zdjęcia i opowiadała o swojej pielgrzymce do Santiago de Compostela.

Krzysztof Kozłowski

|

GOSC.PL

dodane 14.04.2018 16:00
0

Ta niewielka szkoła mieści w sobie praktycznie całą Europę, a chętni uczniowie mogą przejść Szlak św. Jakuba, począwszy od Estonii, poprzez Łotwę, Litwę, Polskę, Niemcy, Francję, po Hiszpanię. Już nikogo nie dziwią idące po korytarzach osoby z muszlami na szyi i plecakami wędrowców. Dlatego w Szkole Podstawowej nr 33 w Olsztynie chyba nie ma ucznia, który by nic nie wiedział o Camino de Santiago, jak i o samym św. Jakubie.

Wszystko zaczęło się od tego, że na zajęcia do klas, jak i do szkolnej świetlicy zaczęła przychodzić dyrektor Edyta Balbuza-Szarota. Pokazywała dzieciom zdjęcia i opowiadała o swojej pielgrzymce do Santiago de Compostela, do grobu św. Jakuba. - Dzieci zaczęły się tym interesować, dopytywać, a że Szlak św. Jakuba jest bliski mojemu sercu, pomyślałam, że może warto podjąć temat i wykorzystać tę fascynację. Przez Olsztyn również przechodzi Droga św. Jakuba, a ciągle niewiele osób o tym wie. Poza tym jestem z parafii św. Jakuba, a to zobowiązuje - uśmiecha się wychowawczyni Izabela Ostrowska.

Tak wpadła na pomysł, że trzeba dzieciom opowiadać o św. Jakubie, o szlaku. Pomyślała, że dowiedzą się o jednym z apostołów Jezusa, zaczną o tym mówić w domu, spędzą czas aktywnie, nie myśląc o tablecie czy smartfonie.

W szkole wyznaczono Szlak św. Jakuba. Na ścianach pojawiły się muszle i strzałki. Na parterze w holu pojawiło się Santiago de Compostela z grobem św. Jakuba. Mali pielgrzymi wyruszają z Estonii, przemierzają kolejne kraje, zatrzymując się przy flagach narodowych. Przed wyruszeniem otrzymują paszport pielgrzyma. Po drodze zdobywają pieczątki.

- Tak normalnie to wiele dni drogi. Tu parę szkolnych korytarzy. Ale i tak to jest bardzo fajne. Wcześniej trochę coś wiedziałem o św. Jakubie - że był rybakiem, przyjacielem Jezusa, uczniem. Z kościoła to wiedziałem - mówi Adam. - Kiedy dorosnę, pójdę, zobaczę, jak to na żywo wygląda. Taki mam plan - zdradza.

1 / 1
Camino w SP nr 33 w Olsztynie

Foto Gość DODANE 14.04.2018

Camino w SP nr 33 w Olsztynie

​W szkole wyznaczono Szlak św. Jakuba. Na ścianach pojawiły się muszle i strzałki. Na parterze w holu pojawiło się Santiago de Compostela z grobem św. Jakuba. Mali pielgrzymi wyruszają z Estonii, przemierzają kolejne kraje, zatrzymując się przy flagach narodowych. Przed wyruszeniem otrzymują paszport pielgrzyma. Po drodze zdobywają pieczątki.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CAMINO
  • OLSZTYN
  • SANTIAGO DE COMPOSTELA
  • SZLAK ŚW. JAKUBA
  • ŚW. JAKUB

Polecane w subskrypcji

  • Jak interpretować sondaże? Opisują rzeczywistość czy raczej ją kreują?
    • Polska
    • Wojciech Teister
    Jak interpretować sondaże? Opisują rzeczywistość czy raczej ją kreują?
  • Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
  • „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
  • Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
    • Historia
    • Przemysław Kucharczak
    Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
  • Narkotyki, przemoc, bezdomność to codzienność dzieci w Sudanie Południowym. Salezjanie chcą przywrócić im dzieciństwo
    • Świat
    • Magdalena Dobrzyniak
    Narkotyki, przemoc, bezdomność to codzienność dzieci w Sudanie Południowym. Salezjanie chcą przywrócić im dzieciństwo
  • Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • Opinie
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Archidiecezja
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE