Nowy numer 4/2021 Archiwum

Jak pas transmisyjny...

– Ona buduje w nas przekonanie, że życie zostało nam nie tylko oddane, ale też zadane. Że jesteśmy powołani do wzrastania, a nie do obumierania – mówi warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Na Wydział Teologii UWM w Olsztynie przyjechali finaliści ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. – To młodzież szkół średnich. Wcześniej musiała pomyślnie przejść etap szkolny i wojewódzki. W tym roku gościliśmy 11 zespołów, a w sumie w zmaganiach wzięło udział 3 150 uczniów – mówi ks. Michał Tunkiewicz, koordynator olimpiady. – Olimpiada ma promować wartości rodzinne, małżeńskie. Wyróżnia ją to, że młodzież występuje w dwuosobowych zespołach. Od samego początku uczą się dialogu i wzajemnej komunikacji. Ważna jest wiedza, ale też cechy osobowości, które ułatwiają współpracę.

Czy państwo dopłaci do opiekunki?

Finał składał się z dwóch etapów: pisemnego, gdzie młodzież musiała wykazać się wiedzą prawną dotyczącą rodziny, oraz debaty publicznej, która w tym roku dotyczyła zagadnienia polityki prorodzinnej, jakiej potrzebuje Polska. – Ważna jest kwestia urlopów dla rodziców w okresie po urodzeniu dziecka, np. ich długość i finansowanie. Rodzice powinni mieć więcej opcji do wyboru, jak chcą sprawować opiekę nad dzieckiem. Nie każdy chce rezygnować z pracy, a często nie ma takiej możliwości. Tu należy zwrócić uwagę na liczbę miejsc w żłobkach, możliwość dofinansowania przez państwo opiekunek. Na przykład we Francji państwo dopłaca do pensji opiekunki, jeśli rodziców na to nie stać. Uważam, że to dobre rozwiązanie – mówi Magda Konopka z I LO w Przemyślu. Wraz z nią w zespole był jej szkolny kolega Klaudiusz Misiak. – Moglibyśmy położyć większy nacisk na propagowanie wartości rodzinnych w szkołach. Można przecież zapraszać na spotkania osoby spoza szkoły, rodziców, psychologów, specjalistów. O życiu rodzinnym i małżeńskim trzeba mówić wiele, już do dzieci w najmłodszych klasach szkół podstawowych, oczywiście, dostosowując treści do ich wieku. Trzeba mówić o tym, jak powinna funkcjonować rodzina, by była szczęśliwa – dodaje Klaudiusz. – Muszę przyznać po przygotowaniach do olimpiady, że temat jest naprawdę interesujący i warto się w niego zagłębić – uważa Magda. Pomysł Magdy i Klaudiusza na politykę prorodzinną oraz spojrzenie na problem kryzysu ojcostwa najbardziej przypadł do gustu jury. To ta para wygrała olimpiadę, a w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Chorwacji, ufundowaną przez olsztyńskie Biuro Podróży „Cezar”.

Przed wyborami życiowymi

– Rodzina jest miejscem, które jest pasem transmisyjnym pomiędzy jednostką a społeczeństwem. Jest ona pierwszym czynnikiem pedagogizującym. Tak naprawdę w niej wyposażani jesteśmy w wartości, które towarzyszą nam przez całe życie. Mam na myśli godność człowieka, prawo do wolności rozumiane jako wolność od zła, czy też roztropność rozumiana jako mądrość i, oczywiście, co jest fundamentem – miłość do bliźniego i społeczeństwa. Rodzina buduje w nas przekonanie, że życie zostało nam nie tylko oddane, ale też zadane. Że jesteśmy powołani do wzrastania, a nie do obumierania. Stąd tak ważna rola tej olimpiady. To kolejne dzieło wzmacniające polską rodzinę – uważa Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty. – Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodzieży problematyką funkcjonowania rodziny. Ono wskazuje, w jaki sposób dokonywać właściwych wyborów życiowych w aspekcie społecznym. Serdecznie gratuluję inicjatywy – podkreśla wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć. II miejsce w olimpiadzie zajęło Katolickie LO z Częstochowy w składzie: Tomasz Kinkiel i Piotr Pundyk; a III miejsce – LO z Chrzanowa (Weronika Banasik i Kornel Pieszchoła). Organizatorem olimpiady jest Katedra Nauk o Rodzinie na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie. Współfinansuje ją Ministerstwo Edukacji Narodowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama