Nowy numer 43/2019 Archiwum

Warmia ma nowego biskupa

Ojcze, który znasz serca, spraw, aby ten Twój sługa, którego wybrałeś na biskupa, kierował Twoim świętym ludem i nienagannie sprawował najwyższe kapłaństwo - wybrzmiała w konkatedrze św. Jakuba modlitwa święceń biskupich.

W konkatedrze trwa uroczysta Eucharystia z liturgią święceń biskupich ks. kan. Janusza Ostrowskiego. Po homilii odbyło się przyrzeczenie elekta. Po nim liturgia błagalna, po której abp Józef Górzyński nałożył ręce na głowę elekta ks. Ostrowskiego, następnie uczynili to wszyscy obecni biskupi.

Abp Józef Górzyński wziął od diakona księgę Ewangelii, otworzył ją i położył na głowę elekta. Dwaj diakoni, stojąc po obu stronach elekta, trzymali nad jego głową księgę Ewangelii aż do końca modlitwy święceń.

Główny szafarz święceń, stojąc w otoczeniu innych biskupów, wygłosił modlitwę święceń: „Ojcze, który znasz serca, spraw, aby ten Twój sługa, którego wybrałeś na biskupa, kierował Twoim świętym ludem i nienagannie sprawował najwyższe kapłaństwo, służąc Tobie dniem i nocą. Niech nieustannie wyjednuje Twoją łaskawość i składa dary Twojego Kościoła. Niech mocą Ducha posiada płynącą z najwyższego kapłaństwa władzę odpuszczania grzechów zgodnie z Twoim poleceniem. Niech rozdziela obowiązki według Twojej woli i niech rozwiązuje wszelkie więzy tą władzą, którą dałeś Apostołom. Niech dzięki łagodności i czystości serca podoba się Tobie i składa miłe ofiary przez Twojego Syna, Jezusa Chrystusa, przez którego Tobie chwała i potęga, i cześć, z Duchem Świętym, w świętym Kościele, teraz i na wieki wieków.”.

Po modlitwie nastąpiło namaszczenie głowy krzyżmem świętym nowo wyświęconego biskupa. Abp Górzyński nałożył mu pierścień, później mitrę oraz wręczył pastorał.

Następnie główny szafarz święceń zaprosił nowo wyświęconego biskupa, aby zasiadł jako pierwszy wśród biskupów koncelebrujących. Wyświęcony biskup otrzymał pocałunek pokoju od głównego szafarza święceń abp. Józefa Górzyńskiego i od wszystkich obecnych biskupów.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama