Nowy numer 44/2020 Archiwum

Przygoda ze Słowem

– Wspaniale, że młodzi ludzie znajdują chęć, pasję i czas na czytanie Pisma Świętego – mówi katecheta Rafał Zieliński.

W WSD MW Hosianum w Olsztynie odbył się etap diecezjalny XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięło w nim udział 52 uczniów.

Spotkanie z Bogiem i człowiekiem

W tym roku tematem zmagań były Księga Psalmów, List do Galatów oraz List do Filipian. – Ideą OKWB jest realizacja misji głoszenia Dobrej Nowiny całemu światu. To powołanie realizujemy poprzez słuchanie i czytanie Pisma Świętego. Ta forma konkursu przyjęła się jako dobry sposób zachęcania młodych do szukania w słowie Bożym inspiracji i motywacji do działania. Konkurs integruje – to są słowa samej młodzieży uczestniczącej corocznie w OKWB. Dla nich nie są najważniejsze nagrody, rywalizacja, lecz spotkanie – z Bogiem, ze słowem Bożym, ze sobą i drugim człowiekiem – zaznacza Mateusz Rutynowski z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, organizatora konkursu. Spotkanie młodych znawców Biblii rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W swoim słowie zwrócił uwagę na fakt, że każdy człowiek jest przez Boga do czegoś powołany – niektórzy do kapłaństwa, inni do życia konsekrowanego, ale to zawsze jest owoc wsłuchania się w słowo Boże. Dlatego tak ważne jest wsłuchiwanie się w słowo, które Bóg do nas kieruje, gdyż to pozwala nam iść właściwą drogą.

Sposób na życie

Po wspólnej modlitwie młodzi ludzie przystąpili do testu, który wyłonił najlepszą siódemkę – w finałowym zmaganiu każdy z tej grupy odpowiadał na pytania przed komisją, w której zasiadali: ks. Piotr Dernowski, ks. Romuald Zapadka i Michał Kołakowski. Najlepiej odpowiadały Edyta Turowska, Oliwia Michalkiewicz oraz Karolina Sienkiewicz i to one będą reprezentować archidiecezję warmińską podczas finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie, który będzie się odbywał 4 i 5 czerwca. – Niektóre pytania mnie zaskoczyły, były bardzo szczegółowe, dotyczyły kwestii, które podczas czytania nie rzucają się w oczy. Konkurs jest dla mnie wyśmienitą okazją do głębszego poznania Pisma Świętego, ale też tradycji czy historii. To świetna przygoda na zakończenie liceum – mówi Edyta Turowska. – Dzieci są fajne, chcą się uczyć, choć trzeba przyznać, że nie jest łatwo we współczesnym świecie zarazić czytaniem, a tym bardziej czytaniem Pisma Świętego. Dlatego cieszę się, że młodzi ludzie znajdują chęć, pasję i czas na spotkanie ze słowem pisanym. Przygotowując moich uczniów, starałem się im pokazać, że słowo Boże to sposób na życie, że warto nie tylko je znać, ale także żyć nim na co dzień. Po raz kolejny udało się wprowadzić kogoś do finału ogólnopolskiego, to bardzo cieszy – mówi Rafał Zieliński, katecheta z Lidzbarka Warmińskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama