Nowy numer 24/2021 Archiwum

Gramy dla Pana

Już po raz 6. w Świętej Lipce odbywają się Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Bierze w nich udział 150 osób z całej Polski.

Historia warsztatów w Świętej Lipce sięga 2013 roku, a na Mazury z roku na rok przybywa coraz więcej chórzystów i instrumentalistów nie tylko z regionu, ale z całej Polski. - W tym roku temat, nad którym pracujemy, to „Duch, który umacnia miłość”. Zależy nam na tym, by oprócz warstwy muzycznej uczestnicy mieli możliwość doświadczenia tego, że Duch Święty nas przemienia - chcemy, żeby mieli okazję przez muzykę, wspólnotę, modlitwę doświadczyć obecności żywego Pana Jezusa - tłumaczy Justyna Kliszewicz, koordynatorka warsztatów.

W tym roku warsztaty prowadzą Paweł Bębenek, Hubert Kowalski, Leopold Twardowski, s. Dolores Nowak PDDM oraz ks. Grzegorz Mączka. - Pracujemy nad utworami, które potem wykorzystamy w liturgii - są to często opracowania utworów tradycyjnych, ale są również nowe utwory, na tyle proste, że uczestnicy mogą je potem wdrożyć w swoich scholach czy chórach. To pokazuje też innym, że muzyka w Kościele może być piękna i dawać wspaniałe doświadczenie: muzyka w liturgii to dźwięki i słowa, które te utwory ze sobą niosą i powodują, że w sercach ludzi coś się zmienia i doświadczają Pana Boga - podkreśla J. Kliszewicz.

- Dzielę się tym, co mi Pan Bóg dał, ja to otrzymałem darmo i moją radością jest przekazywanie tego innym - zaznacza Leopold Twardowski. Dodaje, że muzyka jest na cześć i chwałę Boga. - Każdy muzyk pragnie uwielbienia Boga - wierzący czy niewierzący. Jest w nas taka potrzeba, żeby zagrać Mistrzowi mistrzów, żeby wylać przed Nim swoją duszę, żeby On nas posłuchał. My po prostu gramy Panu - podkreśla L. Twardowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama