Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rodzina, Dom, Ojczyzna

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się inauguracja XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Potrwają do 15 czerwca.

Dni Rodziny na Warmii i Mazurach to organizowane od 1999 roku festyny, spotkania, zabawy, konkursy, szkolenia, warsztaty i wiele innych wydarzeń społecznych i kulturalnych. Każdego roku to około tysiąca wydarzeń.

- W ciągu tych 20 lat udało się stworzyć dobry klimat dla wsparcia rodziny, pomocy wtedy, kiedy rodzina tego oczekuje. Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny to inicjatywa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń w regionie. Zainteresowanie i chęć uczestnictwa pokazuje, jak cenna jest to inicjatywa, jak to wydarzenie zakorzeniło się w naszych środowiskach - dzięki niemu nie tylko mamy szansę na wspólną zabawę czy edukację, ale też wiele osób podjęło się wspólnych przedsięwzięć - tłumaczy Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

- Rodzina to źródło naszego życia, naszej osobowości. Cieszy fakt, że w naszym regionie ten temat jest podejmowany, są promowane wartości dotyczące relacji rodzinnych, budowania rodziny i tego wszystkiego, co rodzinę jednoczy - podkreśla bp Janusz Ostrowski.

Wykład o wartościach rodzinnych wygłosił prof. Stanisław Achremczyk. - W 1793 roku Polska zniknęła. Dlaczego w warmińskich rodzinach chłopskich przetrwała polskość? Ponieważ życie codzienne oparte było na wartościach. W prostych chatach warmińskich drogowskazem w życiu było 10 przykazań, Dekalog. Proste wskazówki, choć czasami trudne do zrealizowania. Ale to właśnie te wartości pozwoliły Polsce przetrwać. Miejmy świadomość, że niepodległość odzyskaliśmy nie tylko w zbrojny sposób - mówił prof. Achremczyk.

W tym roku Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny odbywać się będą pod hasłem „Rodzina, Dom, Ojczyzna”, potrwają do 15 czerwca, a oficjalne zakończenie odbędzie się w Bartoszycach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama