Nowy numer 2/2021 Archiwum

Odróżnić dobro od zła

W Civitas Christiana w Olsztynie rozmawiali o darach Ducha Świętego w odniesieniu do współczesnych ideologii społecznych.

Prelekcję o darze rozumu wygłosił ks. dr Zdzisław Kieliszek. Przypomniał on, że dar rozumu to pewna zdolność, którą Duch Święty daje człowiekowi, który na przyjęcie tego daru się otwiera.

- Dar rozumu to zdolność do podjęcia trafnej, zgodnej z wolą Bożą decyzji, odnośnie jakiejś sytuacji. Dar rozumu ma nas uzdalniać od tego, byśmy mogli odróżniać dobro od zła, prawdę od kłamstwa - tłumaczył ks. Kieliszek.

W swoim wykładzie przytoczył podstawowe informacje dotyczące współczesnych ideologii m.in. reformizmu, rewolucjonizmu, reakcjonizmu czy utopii. Opowiadał również o podziale na partie lewicowe, centrowe oraz prawicowe.

Przypomniał również papieskie encykliki dotyczące spraw społecznych, np. Rerum novarum papieża Leona XIII. - Encyklika poruszała wiele tematów społecznych, choć wielu uważa ją za spóźniony głos Kościoła. Sytuacja robotników była wówczas dramatyczna, a pierwszy o nich upomniał się komunizm. Niektórzy twierdzą, że gdyby Kościół wcześniej zareagował możliwe, że w ogóle nie byłoby komunizmu - mówił ks. Kieliszek.

Prelegent przypomniał, że dar rozumu otrzymuje każdy, ale żeby z niego odpowiednio korzystać potrzebna jest formacja.

- Dlatego warto studiować nauczanie społeczne Kościoła, bo to również przykład używanie daru rozumu - zachęcał ks. Zdzisław.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama