- Kontynuacja tego dzieła, wychowanie młodych do patriotyzmu w niełatwych czasach, jest ważnym zadaniem. Cieszę się, że ten obowiązek wobec ojczyzny spełniacie - mówił Leszek Czajkowski.
Biało-czerwonymi barwami witani byli wszyscy uczestnicy XI Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…” w Jezioranach. - Celem naszego spotkania jest podtrzymanie ducha patriotyzmu w młodszym pokoleniu. Dzięki temu kształtujemy postawy patriotyczne i rozwijamy pasje muzyczne - mówi Krystyna Banasiuk, inicjatorka festiwalu, nauczycielka j. polskiego i historii w Szkole Podstawowej Zespołu Szkół w Jezioranach.
- Przed przeglądem jest wielka mobilizacja. Wydarzenie to jest wizytówką naszej szkoły. Staramy się każdego roku o patronat prezydenta RP. Poprzez doskonalenie festiwalu i jego formy, propagujemy właśnie patriotyzm - podkreśla dyrektor placówki Piotr Smoleński.
Podczas otwarcia szkoła, jako organizator wydarzenia, została - w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny - uhonorowana medalem Pro Patria. Medal przyznał szkole szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - minister Jan Józef Kasprzyk. W jego imieniu wręczył go Leszek Czajkowski.
- Kontynuacja tego dzieła, jakim jest ten festiwal, wychowanie młodych do patriotyzmu w dzisiejszych niełatwych czasach, jest trudnym i ważnym zadaniem. Cieszę się, że ten obowiązek wobec ojczyzny spełniacie - mówił Czajkowski.
W tegorocznym festiwalu wzięło udział 35 wykonawców z 18 szkół naszego województwa. Uczestnicy wykonali po jednym utworze. Do wyboru mieli piosenki wojskowe, partyzanckie oraz z okresu Powstania Warszawskiego, jaki i współczesne piosenki i pieśni patriotyczne.
Agnieszka Rycko ze Szkoły Podstawowej numer 34 w Olsztynie zajęła 1. miejsce za wykonanie „Kolędy Warszawskiej”. Na drugiej pozycji znalazł się Filip Orłowski, natomiast 3. miejsce zajęli Oliwia Stefanik i Zuzanna Zygmuntowska.
11 lat temu po raz pierwszy w murach Szkoły Podstawowej w Jezioranach zabrzmiały piosenki i pieśni patriotyczne. - Chcieliśmy stworzyć coś, co przybliżałoby dzieciom najważniejsze wartości związane z naszą ojczyzną. Dziś gościliśmy 18 szkół z województwa warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy dumni, że nasza inicjatywa rozpaliła serca tak wielu osób. Cieszy nas również fakt, że młode pokolenie swoim śpiewem potrafi oddać swoją miłość do ojczyzny, wiary i wolności - podsumowuje inicjatorka festiwalu Krystyna Banasiuk.