Nowy numer 44/2020 Archiwum

Siódme niebo

– Dobro nie musi się samo bronić – trzeba stanowczo i jednoznacznie stawać po jego stronie – mówi ks. Wojsław Czupryński.

Pracy jest jeszcze dużo. Trzeba dograć sprawę ulotek i plakatów. Rodzą się kolejne pomysły, jakie atrakcje przygotować dla dzieci. Jeszcze kwestia nagłośnienia i wodzireja, który wprowadzi ludzi w radosny nastrój. Potrzebni są też ludzie do pomocy, żeby serwować ciasta, kiełbasy z grilla... Jeszcze telefon do szkoły katolickiej, czy uczniowie pomogą. Oczywiście, pomogą. Będą na Marszu dla Życia i Rodziny, który już w niedzielę 10 czerwca po raz siódmy wyruszy spod olsztyńskiego starego ratusza.

Bez Boga nic

Jak długa jest jeszcze lista rzeczy do dopracowania, tak wielka jest ufność organizatorów wobec Bożego planu. – Pan Bóg wspiera tę inicjatywę, co widać każdego roku. Zawsze mamy to poczucie, że coś jeszcze jest niedopięte, martwimy się o pogodę i frekwencję... A ludzie przychodzą, uśmiechnięci, pokazują innym, że rodzina jest czymś cudownym, niezwykłym zamysłem Bożym, gdzie człowiek wzrasta ku niebu. Organizujemy ten marsz po raz siódmy i wiemy, że bez ufności i zawierzenia się Bogu niewiele zrobimy – uśmiecha się Janusz Prucnal. Podkreśla, że w tę inicjatywę włącza się wielu ludzi dobrej woli. Co roku pojawiają się nowe osoby, które pomagają. – To cieszy, bo kiedy mówimy o życiu, jego obronie, kiedy wskazujemy na rodzinę silną, opartą na wartościach chrześcijańskich, to niektórzy mają z tym problem – dodaje. Podkreśla, że Marsz dla Życia i Rodziny to nie jest manifestacja skierowana przeciwko komuś, to nie jest również próba oceniania ludzi, którzy kierują się innymi wartościami. – My w tym wydarzeniu pokazujemy swoje wartości, by potwierdzić, że są one dla nas bardzo ważne. A są to rodzina i życie. W tym celu to robimy – wyjaśnia J. Prucnal. Marsz poprzedzi Eucharystia o 12.30 w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Następnie wszyscy spotkają się na Starym Mieście, skąd około 13.45 wyruszy marsz ulicami Olsztyna. – Ze Starego Miasta przejdziemy do parku Centralnego, gdzie będą przygotowane atrakcje dla całych rodzin – dodaje organizator.

Zobacz to dobro

Tegoroczny marsz odbędzie się pod hasłem: „Polska rodziną silna!”. – To jest mądre hasło. Wszystko, co piękne i mądre w narodzie, zaczyna się w rodzinie. Silna rodzina to silny naród i silne państwo, jak i społeczności lokalne – uważa diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Wojsław Czupryński. Podkreśla, że uczestniczenie w tym wydarzeniu to obowiązek. – Dobro nie musi się samo bronić. Trzeba stanowczo i jednoznacznie stawać po jego stronie. Wygląda na to, że nie wszyscy rozumieją, iż rodzina sama w sobie jest wielkim dobrem. Trzeba stać na jej straży, co dzisiejsze realia nam uświadamiają – mówi ks. Czupryński. Dodaje jednak, że mimo tej świadomości marsz jest radosnym świętem. – Chcemy manifestować radość, której źródłem jest każda rodzina. Wychodzimy, by pokazać, że tak po prostu jesteśmy szczęśliwi. Że nie ma na tej ziemi, poza Panem Bogiem, niczego ważniejszego niż relacja z najbliższymi, wzajemna miłość, zrozumienie i wybaczenie – podkreśla.

Wspólnota pokoleń

Wagę marszu dostrzegają również instytucje świeckie. – To manifestacja naszego podejścia do wartości, jaką jest rodzina. Wszystko, co tworzy rodzinę, to również wartości. Szczególnie w tym roku, w którym przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, przypominamy, że tak naprawdę dzięki silnym polskim rodzinom nasza ojczyzna przetrwała. Tam były pielęgnowane polskość i język ojczysty, tam uczono historii i tradycji. Przekazywano wiarę. To sprawiło, że jesteśmy, trwamy jako Polska. Myślę, że dziś na nowo musimy ukazywać godność rodziny, jej wagę i piękno. Rodzina jest silna Bogiem i miłością, która scala jej członków, od dzieci, przez rodziców, po seniorów. W rodzinie jest się do końca życia, trzeba więc dbać o każde pokolenie. Zawsze mówię, że rodzina jest wspólnotą pokoleń – mówi Edyta Markowicz, pełnomocnik wojewody ds. rodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama