Nowy numer 42/2019 Archiwum

Święto UWM

- Uniwersytet powinien uczyć człowieka pracy nad sobą - mówił abp Józef Górzyński podczas Mszy św. w kościele św. Franciszka z Asyżu.

Mszą św. w kościele św. Franciszka z Asyżu rozpoczęło się święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na wspólnej modlitwie zebrali się wykładowcy, studenci oraz sympatycy UWM, a liturgii przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

W homilii na podstawie Ewangelii przypomniał, że rolnicy, którzy nie chcieli oddać plonów winnicy, zapomnieli o najważniejszym - że nie są jej właścicielami. - To główna myśl, którą powinniśmy odnieść do wszystkich ziemskich rzeczywistości. Nie jesteśmy na tym świecie panami niczego - dramat człowieka zaczyna się, gdy o tym zapomina i zaczyna wszystko urządzać po swojemu, zapominając o prawach właściciela - przypomniał abp Górzyński.

Zaznaczył, że środowiska uniwersyteckie pozwoliły stworzyć wiele imponujących dzieł, ale należy pamiętać, że rozkwit człowieka  i jego dzieł jest w pełni możliwy tylko w harmonii z Bogiem. - Łatwo znaleźć sobie inny cel: rozwój, progres, zdobywanie punktów… łatwo zapomnieć w tym wszystkim o człowieku. Uniwersytet ma uczyć człowieka pracy nad sobą, nie tylko nad światem - przypomniał metropolita. Dodał, że tak jak czytaliśmy dziś w liście św. Piotra punktem wyjścia dla wszystkich działań powinna być wiara. - Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne będzie na właściwym miejscu - zaznaczył abp Józef.

Po Mszy św. odbyły się uroczystości na campusie, podczas których wręczone zostały dyplomy dla doktorów oraz doktorów habilitowanych, a doktorat honoris causa otrzymał prof. Aarte de Kruif z belgijskiego Uniwersytetu w Ghent.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL