Nowy numer 46/2019 Archiwum

Generał z Zatorza

- Bez takich ludzi jak gen. Franciszek Ksawery Ostrowski nie byłoby niepodległości - uważa Dawid Zagził z Delegatury IPN w Olsztynie.

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej zorganizował konkurs „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”. Jego ideą było upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, odznaczonych przed 1939 rokiem Krzyżem lub Medalem Niepodległości.

Na cmentarzu św. Józefa odbyło się podsumowanie konkursu, podczas którego Wiktoria Maksymiuk ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie przybliżyła postać gen. Ostrowskiego.

- Interesuję się losami mojego kraju i bohaterami tych niezwykłych dziejów. Osobą, której dzieje miałam zgłębiać i przywrócić pamięć, był F.K. Ostrowski, generał z Zatorza, dzielnicy, w której mieszkam i w której znajduje się nasza szkoła - tłumaczy Wiktoria.

Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku, kiedy uczniowie razem z nauczycielką historii Małgorzatą Dębską odwiedzali zabytkowy cmentarz św. Józefa i „odkryli” grób generała. - To był nasz generał, z Zatorza i należało poznać jego życie i zasługi - uważa Wiktoria.

Franciszek Ksawery Ostrowski urodził się w roku 1886, był synem powstańca styczniowego, uczestniczył m.in. w wojnie rosyjsko-japońskiej, w bitwach podczas I wojny światowej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Za ofiarną pracę wojskową i obywatelską otrzymał w 1934 roku Medal Niepodległości. W 1945 roku zamieszkał w Olsztynie, zmarł w 1957 roku.

- Bardzo często mówimy o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Wincentym Witosie i wielu innych, a czasami zapominamy o innych, może mniej znanych, ale przecież których zasługi sprawiły, że w 1918 roku się udało, a potem w 1920 roku udało się niepodległość obronić. Bez nich niepodległości by nie było - podkreśla D. Zagził z Delegatury IPN w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama