Nowy numer 24/2021 Archiwum

Duchowa przemiana jest konieczna

Komunikat abp. Józefa Górzyńskiego w sprawie Dnia Pokutnego, który odbędzie się 30 czerwca w Gietrzwałdzie.

Zbliżający się Dzień Pokutny będzie jednocześnie rozpoczęciem nowenny przygotowującej do 150. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Z tej okazji metropolita warmiński wydał specjalny komunikat:

Drodzy Siostry i Bracia,

obecny rok w naszej Ojczyźnie przeżywamy w kontekście obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Pragniemy przeżyć je w duchu pogłębionej refleksji nad czasem niewoli i podejmowanymi drogami do wolności. Jedną z nich była droga duchowa.

W dotkniętych brakiem wolności Polakach coraz wyraźniej dojrzewała świadomość, że zniewolenie zewnętrzne narodu poprzedziło jego wewnętrzne zniewolenie. Dojrzewała świadomość wad narodowych i grzechów zniewalających całą narodową społeczność. Pojęto, że na drodze do wolności nie wystarczy tylko walka z zaborcą, ale musi być także walka duchowa ze swoimi słabościami połączona z duchową przemianą czyli nawrócenie.

Wydarzeniem, które wpisało się niezwykle mocno w proces odrodzenia duchowego i moralnego Polaków były objawienia Matki Bożej Niepokalanej w Gietrzwałdzie na Warmii, trwające od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości pragniemy przywołać gietrzwałdzkie orędzie Maryi, Jej wezwanie do modlitwy i do walki ze słabościami i wadami zniewalającymi naród, które określiło czytelną drogę duchową Polaków do wolności.

Pragniemy, aby dzisiaj przypominało nam na czym polega prawdziwa wolność i jak należy jej strzec. W świetle Maryjnego napomnienia sprzed 140-laty chcemy zapytać, czy nie narażamy wolności Polski i wolności osobistej przez nasze wewnętrzne zniewolenia. Najlepszą drogą takiej refleksji niech będzie wspólna celebracja sakramentu pokuty i pojednania poprzedzona rachunkiem sumienia, przeżyta w świetle gietrzwałdzkich objawień.

Serdecznie zapraszam kapłanów, siostry i braci zakonnych, wszystkich wiernych archidiecezji warmińskiej do wzięcia udziału w Dniu Pokutnym w Gietrzwałdzie, 30 czerwca 2018 roku. Hasłem tego dnia będą słowa „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”.

Jednocześnie, tym wydarzeniem pragniemy rozpocząć Nowennę, która przybliżając nam treść objawień gietrzwałdzkich, ma nas przygotować na 150 rocznicę objawień Matki Bożej. Zachęcam do gromadzenia się w naszych kościołach każdego 27 dnia miesiąca na wspólnej modlitwie do Pani Gietrzwałdzkiej. Niech te nabożeństwa oraz towarzysząca im katecheza na nowo rozpalą w nas miłość do Boga i Jego Matki. Proszę też wszystkich duszpasterzy o gorliwe podjęcie tego dzieła we wszystkich parafiach, wspólnotach, zgromadzeniach zakonnych i wszędzie tam, gdzie gromadzi się Lud Boży.

Na trud podejmowanych zadań z serca błogosławię.

abp Józef Górzyński

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama