Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dojrzewamy do uwielbienia

– Podczas formacji przeglądamy się jakby w lustrze, by ujrzeć prawdę o nas, czy chrzest w nas działa, czy nie – mówi Teresa Niewiarowska.

W kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie na wspólnej Mszy św. spotkali się członkowie warmińskich wspólnot Drogi Neokatechumenalnej. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński. – To Eucharystia kończąca rok ewangelizacji. Jesienią rozpoczynamy naszą działalność, a przed wakacjami chcemy podsumować formację i podziękować Bogu za wszystkie łaski, które otrzymaliśmy podczas roku ewangelizacji – wyjaśnia ks. Wiesław Janik, katechista wędrowny. – Naszą drogę określamy jako neokatechumenat pochrzcielny. Dotykamy tego sakramentu, który jest podstawą bycia chrześcijaninem i wiary dojrzałej. Często jest w nas ziarno, które nie wykiełkowało i nie wydało owoców.

To widać w „rozdwojeniu” naszego życia – z jednej strony wiele osób jeszcze korzysta z sakramentów, rekolekcji, ale później w życiu nie potwierdza tego, czasem nawet zaprzecza nauce Chrystusa. Słowo, sakramenty i wspólnota mają poruszyć to ziarno, podlać je, stworzyć mu warunki do wzrostu. Podczas formacji przeglądamy się jakby w lustrze, by ujrzeć prawdę o nas, czy chrzest w nas działa, czy nie – podkreśla Teresa Niewiarowska odpowiedzialna za Drogę Neokatechumenalną w archidiecezji warmińskiej i elbląskiej. Msza dziękczynna jest ważnym momentem w życiu wspólnoty. Jest bowiem oznaką dojrzałości chrześcijańskiej. – Nasza droga ma pewne fazy. Początkowo koncentrujemy się na pokorze, później wkracza w życie prostota, na końcu dojrzewamy do uwielbienia. Ale to jest coś, co może w nas wzbudzić Duch Święty. Neokatechumenat jest formacją dość intensywną – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama