Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wakacje u Kopernika

Na dwutygodniowy wypoczynek do Fromborka przyjechało 38 młodych Polaków ze Starych Trok i Wilna oraz z Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach w rejonie solecznickim.

Od 1999 roku Caritas Archidiecezji Warmińskiej organizuje Kolonie Letnie Polonijno-Językowe Caritas dla dzieci z Wileńszczyzny.

- Tegoroczny turnus kolonijny przebiega pod hasłem „Szlifowanie języka w grodzie Kopernika” i jest efektem projektu: „Kolonie dla dzieci polonijnych z Ukrainy, Białorusi, Litwy oraz Mołdawii” realizowane w ramach zadania publicznego opieki nad Polonią i Polakami za granicą finansowanego przez Kancelarię Senatu RP – wyjaśnia Krzysztof Gajewski, kierownik kolonii letnich Caritas.

Na dwutygodniowy wypoczynek do Fromborka przyjechało 38 młodych Polaków ze Starych Trok i Wilna oraz z Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach w rejonie solecznickim. Miejscem letniego wypoczynku jest Niepubliczne Schronisko Młodzieżowe Caritas we Fromborku.

- Bogaty program pobytu w Polsce zakłada wyjazd do Olsztyna, sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie, do Warszawy, gdzie odbędzie się spotkanie z marszałkiem senatu RP. Będziemy zwiedzać Zamek Królewski i miejsca pamięci narodowej. Nie zabraknie zajęć rekreacyjnych w Aquaparku w Braniewie i na boiskach oraz zajęć umuzykalniających z analizą polskich tekstów piosenek. Koloniści złożą również wizytę w Domu Prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w Braniewie, natomiast z miłymi upominkami odwiedzą kolonistów dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej ks. Paweł Zięba i koordynator Wakacyjnej Akcji Caritas Krystyna Kucewicz - wymienia Krzysztof Gajewski.

W pierwszych dniach wypoczynku koloniści zapoznali się z historią Fromborka, zwiedzili z przewodnikiem wzgórze katedralne i wysłuchali koncertu organowego w katedrze. Przeanalizowali życiorys i epokowe odkrycia najznamienitszego mieszkańca Fromborka.

- Mam nadzieję, że uczestnicy wyjadą do domu z przekonaniem, że warmiński kanonik Mikołaj Kopernik, który ostatnie 33 lata życia spędził na wzgórzu katedralnym we Fromborku, jest prawdziwym Warmiakiem. Nadrzędnym celem programowym tegorocznych kolonii jest doskonalenie języka polskiego i wzmacnianie patriotyzmu, wiary, dumy i poczucia tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży z Wileńszczyzny - podkreśla kierownik kolonii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama