Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ks. inf. Jan Górny uhonorowany

Kierował tym, co najistotniejsze w życiu diecezji, ma wiele dokonań naukowych oraz zasług dla duszpasterstwa i edukacji katolickiej.

Rok temu abp Józef Górzyński powołał Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Warmińskiej, które ma gromadzić wszystkie wspólnoty i działania duszpasterskie w archidiecezji. Honorując pracę ks. infułata Jana Jerzego Górnego, który przez 35 lat był dyrektorem wydziału duszpasterskiego kurii, arcybiskup postanowił tej placówce nadać jego imię.

– Nie ukrywam, że decyzja metropolity była dla mnie zaskoczeniem i wprawiła mnie w zakłopotanie. Zazwyczaj takie tytuły nadaje się już po śmierci – zauważa ks. infułat Jan Górny. – Nim przekonał mnie do tego, wyjaśniał, że nie ma takiego drugiego egzemplarza w Polsce, który przez tak długo koordynował to, co jest najistotniejsze w życiu diecezji. Rzeczywiście ta posługa z mojej strony była dużym wkładem, ale jednocześnie dała mi mnóstwo satysfakcji – komentuje ks. Górny. – To wydarzenie podsumowuje jego pracę duszpasterską, naukową i wychowawczą. Rozpoczynał razem ze mną, jako prefekt warmińskiego seminarium. Biskupi zaangażowali go do pracy w wydziale duszpasterskim i rzeczywiście ten wydział pod jego egidą był wzorem dla innych ośrodków w Polsce. Były to czasy komunistyczne. O książki religijne było trudno. On je wydawał, a wydział duszpasterski rozprowadzał tę literaturę nie tylko na terenie Polski – wspomina ks. Władysław Nowak. Później ks. Górny zaczął wydawać dokumenty papieskie i materiały związane z podróżami Jana Pawła II. – Papież jeszcze nie odjechał z Polski, a już na lotnisku czekał na niego gotowy piękny album dokumentujący jego wizytę w ojczyźnie – wspomina ks. Nowak. Podkreśla, że dobrze się stało, iż to centrum będzie od dziś nosić imię tak zasłużonej osoby. – Dla nas jest to okoliczność, kiedy możemy zaznaczyć jego zasługi. Ci wszyscy, którzy próbują wymieniać jego dorobek, wchodzą wręcz w gąszcz wydarzeń i inicjatyw, które podejmował – zauważa abp Józef Górzyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast