Nowy numer 43/2019 Archiwum

Pracują i płacą ZUS

Rośnie liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców na Warmii i Mazurach. Nadal największą ich grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Pracownicy ze Wschodu zatrudnienie znajdują przede wszystkim w przemyśle meblarskim, rolnictwie i na budowach.

- Obecnie w naszym regionie mamy prawie 8 tys. obcokrajowców, z czego 5,5 tys. z Ukrainy - mówi Anna Ilukiewicz z olsztyńskiego ZUS. Drugą grupą narodowością są Białorusini, a trzecie miejsce pod względem liczebności zajmują obywatele Mołdawii.

- Przeważnie są to osoby, które zgłoszone są do ZUS w ramach umowy o pracę. Ale zdarzają się osoby,  które decydują się na własny biznes. W Olsztynie mamy 34 osoby prowadzące własną działalność - podkreśla.

- Musimy pamiętać, że każdy obcokrajowiec zatrudniony w naszym kraju zasila nasz budżet, w związku z czym zwiększają pulę pieniędzy na wypłatę emerytur i rent - dodaje.

Zauważa, że najczęściej obcokrajowcy zatrudniani są w firmach budowlanych, sprzątających. W naszym województwie są również zgłoszenia do ubezpieczeń osób z obywatelstwem bardziej egzotycznym, np. afrykańskim, ghańskim, jamajskim, kameruńskim czy pakistańskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama