Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pracują i płacą ZUS

Rośnie liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców na Warmii i Mazurach. Nadal największą ich grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Pracownicy ze Wschodu zatrudnienie znajdują przede wszystkim w przemyśle meblarskim, rolnictwie i na budowach.

- Obecnie w naszym regionie mamy prawie 8 tys. obcokrajowców, z czego 5,5 tys. z Ukrainy - mówi Anna Ilukiewicz z olsztyńskiego ZUS. Drugą grupą narodowością są Białorusini, a trzecie miejsce pod względem liczebności zajmują obywatele Mołdawii.

- Przeważnie są to osoby, które zgłoszone są do ZUS w ramach umowy o pracę. Ale zdarzają się osoby,  które decydują się na własny biznes. W Olsztynie mamy 34 osoby prowadzące własną działalność - podkreśla.

- Musimy pamiętać, że każdy obcokrajowiec zatrudniony w naszym kraju zasila nasz budżet, w związku z czym zwiększają pulę pieniędzy na wypłatę emerytur i rent - dodaje.

Zauważa, że najczęściej obcokrajowcy zatrudniani są w firmach budowlanych, sprzątających. W naszym województwie są również zgłoszenia do ubezpieczeń osób z obywatelstwem bardziej egzotycznym, np. afrykańskim, ghańskim, jamajskim, kameruńskim czy pakistańskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama