GN 42/2019 Archiwum

Podarować trochę światła

Marta i Sebastian jadą na dwa tygodnie do Afryki – z dobrym słowem, zabawkami dla dzieci i... okularami.

O misjach myśleliśmy już od dłuższego czasu i było nam obojętne, dokąd się udamy, byle pomóc tamtejszym mieszkańcom – mówi Marta Kania. W ubiegłym roku podczas pielgrzymki do Częstochowy spotkali ojców franciszkanów, którzy opowiedzieli im o akcji „Podaruj mi trochę światła”.

Jest to misja przede wszystkim „okulistyczna”. Wyjazd poprzedzony był wielką zbiórką okularów – w Olsztynie i okolicach, a także w Trójmieście. W akcję włączyło się wiele szkół, przedszkoli i zakładów pracy. Udało się zebrać ok. 3 tys. okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. – Okulary są opisane przez optyków. Na miejscu będziemy badać mieszkańców i przekazywać im odpowiednie dla nich okulary – tłumaczy Sebastian Kania. Grupę misjonarzy tworzy 14 wolontariuszy, którzy na miejscu będą diagnozować wady wzroku wśród dzieci i dorosłych – w rejonach, gdzie dostęp do lekarza specjalisty jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. – Jest to wielka szansa, by prostymi metodami i stosunkowo niewielkim nakładem środków pomóc ubogim i potrzebującym w kraju, w którym od dawna poprzez naszych misjonarzy głosimy nadzieję, pokój i dobro – podkreślają organizatorzy akcji. Do wyjazdu małżeństwo przygotowywało się od ubiegłego roku – mieli lecieć w styczniu, ale wówczas sytuacja polityczna w Kenii na to nie pozwoliła. Lecą więc teraz, wrócą 3 sierpnia. – Mamy wszystko, co potrzebne do pomocy, ubezpieczenie, szczepienia, ale bardzo prosimy o modlitwę, żeby wszystko dobrze się udało i żebyśmy bezpiecznie wrócili do kraju – mówi Sebastian. Zebrane okulary czekają już na nich w Kenii, ale to nie koniec – nowe dary ciągle spływają, a potrzebujących nie brakuje. – Mamy już zaproszenia na kolejne takie misje, ale potrzeby są wielkie w wielu krajach. Ciągle otrzymujemy nowe okulary, także mamy już bazę do działania. Na razie skupiamy się na Kenii, a po powrocie zobaczymy co dalej – zaznacza Marta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama