Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wystawa o Świętej Lipce

Biblioteka WSD MW "Hosianum" przygotowała wystawę z okazji 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.

Najcenniejszym obiektem na ekspozycji jest stary druk Linda Mariana autorstwa o. Tomasza Klagego SJ, wydrukowany w Kolonii w 1659 roku. O. Tomasz Klage (Clagius) urodził się ok. 1598 roku w Cegłowie pod Olsztynem. W 1618 roku wstąpił do jezuitów w Wilnie. W 1630 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był profesorem poetyki i retoryki w Nieświeżu, następnie misjonarzem w Królewcu, profesorem matematyki w Pułtusku i superiorem w Reszlu. W 1639 roku przejął od kapituły warmińskiej Świętą Lipkę. Był rektorem w Nieświeżu i regensem w Braniewie. Napisał kilka dzieł polemicznych i historycznych, m.in. Linda Mariana (łacińska nazwa Świętej Lipki). Zmarł w Reszlu 14 czerwca 1664 roku. Biblioteka „Hosianum” ma w swoich zbiorach dwa egzemplarze dzieła Linda Mariana. W jednym z nich przed stroną tytułową doklejono ilustrację przedstawiającą historię i usytuowanie geograficzne Świętej Lipki według pomiarów Eustachego Kreczmera z 1612 roku. Rycina pochodzi z 1614 roku.

Na wystawie zaprezentowano również zdjęcia i publikacje dotyczące świętolipskiego sanktuarium z XIX i XX wieku. Ks. dyrektor Tomasz Garwoliński udostępnił także swoje prywatne zdjęcia z uroczystości 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej w 1993 r., gdzie posługiwał jako diakon podczas Mszy św., której przewodniczył kard. Józef Glemp, prymas Polski.

Wystawę można oglądać w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie do końca października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL