Nowy numer 47/2020 Archiwum

Wspólnie pielgrzymujmy do Matki

Komunikat abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego, w sprawie głównej uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.

Drodzy Siostry i Bracia,

Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce - określane w przeszłości mianem Częstochowy Północy - jest uważane za jedno z najstarszych miejsc kultu maryjnego na terenie naszej archidiecezji. Wraz z Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie jest najbardziej znanym miejsca kultu Maryjnego w naszej archidiecezji. Matka Boża od wieków wyprasza w nim szereg różnych łask, o czym świadczą świadectwa tych, którzy ich doznali. Ludzie dziękują m. in. za: uzdrowienia fizyczne, pokonanie uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, scalenie małżeństwa, powrót dzieci na drogę wiary, a nawet powrót do zdrowia osób, które były w stanie agonalnym.

Obecny rok 2018 jest dla świętolipskiego Sanktuarium czasem istotnych rocznic, spośród których na czoło wysuwa się 50. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej. W tej wielkiej uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z różnych stron Polski. Do tej najistotniejszej rocznicy dołącza się m. in. 400. rocznica oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i jego następców. Ten akt sprawił, że Święta Lipka stała się jednym z istotnych ośrodków obrony polskości w naszym regionie. W roku 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej wpisał Świętolipskie Sanktuarium na listę Pomników Historii, dołączając je do grona kilkudziesięciu najbardziej cennych obiektów i terenów historycznych w Polsce, podkreślając równocześnie, że jest ono „obiektem o szczególnych wartościach dla kultury polskiej oraz dla historii i kształtowania tożsamości Warmii” i Mazur. Natomiast w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Rzeczypospolitej ofiarował Świętolipskiemu Sanktuarium jako jedynej świątyni w Polsce flagę narodową. W tak ważnym dla nas roku przypada także 125. rocznica ukończenia Szkoły Muzycznej w Świętej Lipce przez Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organistę-wirtuoza, organizatora życia muzycznego, szambelana papieskiego, autora melodii do słynnej Roty autorstwa Marii Konopnickiej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”.

Bardzo serdecznie zapraszam kapłanów, siostry i braci zakonnych oraz wszystkich wiernych archidiecezji warmińskiej na główną uroczystość jubileuszową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, która odbędzie się na placu przed świętolipską bazyliką dokładnie w 50. rocznicę koronacji i jednocześnie w uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej, w sobotę 11. 08. 2018 r. o godz. 11.00. Przewodniczył jej będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz metropolita senior archidiecezji krakowskiej, a homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Na wspólne pielgrzymowanie do Świętej Lipki w dniu 1 1 sierpnia br. z serca błogosławię.

Abp Józef Górzyński

Metropolita warmiński

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama