Nowy numer 49/2020 Archiwum

Bezcenny dar

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie apeluje o oddawanie krwi. Brakuje jej praktycznie we wszystkich placówkach medycznych.

Latem wypadków jest więcej, a oddawanej krwi niestety mniej. Stacje krwiodawstwa robią wszystko, by jej nie zabrakło.

- Wakacje są okresem, kiedy jest większe zapotrzebowanie na wszystkie donacje krwi. Niestety, krwiodawców jest mniej, bo są na wakacjach, często nie przebywają w miejscu zamieszkania. Warto jednak wiedzieć, że dla wypoczywających organizujemy punkty poboru w terenie. Dzieje się tak w całym naszym województwie - podkreśla Miłosz Dąbrowski z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. - Nie jest tak, że możemy oddać krew wyłącznie w miejscu, gdzie mieszkamy. Możemy to zrobić gdzie indziej - dodaje.

Obecnie w olsztyńskim centrum krwiodawstwa brakuje krwi grupy 0+ i 0-. - Chociaż nie możemy mówić o sytuacji krytycznej, to jednak apelujemy o oddawanie krwi. Brakuje jej praktycznie we wszystkich placówkach medycznych - podkreśla M. Dąbrowski.

Przypomina, że krew może oddać każda osoba, która ukończyła 18 i nie ukończyła 65 lat. - Przeprowadza się badanie wstępne próbki krwi i po wizycie u lekarza i wypełnieniu specjalnej ankiety, jeśli wszystko jest w porządku, można oddać krew. Możemy to robić kilka razy w roku, co dwa miesiące. Oddajemy 450 ml - wyjaśnia.

Oddanie krwi to pomoc drugiemu człowiekowi. Krew przecież w wielu przypadkach ratuje życie. - Trzeba pamiętać, że jeśli nie będziemy uczestniczyć w systemie honorowego krwiodawstwa, to w momencie potrzeby możemy usłyszeć komunikat: „Niestety, nie mamy takiej krwi w zapasie”. Krew jest bezcennym darem - mówi i zachęca do włączenia się w honorowe krwiodawstwo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama