Nowy numer 48/2020 Archiwum

Uroczystości w Świętej Lipce

Informacje praktyczne dla pielgrzymów udających się 11 sierpnia na jubileuszowe uroczystości.

Już w najbliższą sobotę, 11 sierpnia, w Świętej Lipce odbędą się główne uroczystości związane z 50. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej oraz 400. rocznicą oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i jego następców.

O 9.30 będzie miało miejsce zawiązanie wspólnoty, śpiew Godzinek o Najświętszej Maryi Pannie i modlitwa różańcowa, a o godz. 11 rozpocznie się Msza św. na placu przed bazyliką pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

W związku ze zbliżającymi się uroczystościami przekazujemy kilka ważnych informacji dla pielgrzymów:

W dniu uroczystości w godz. 9-14 będzie zamknięty dla ruchu kołowego odcinek drogi od wjazdu do Świętej Lipki od strony Kętrzyna do rozjazdu na Mrągowo i Reszel. W tym czasie będzie możliwy przejazd drogą Reszel–Mrągowo wiodącą przez obrzeża Świętej Lipki, natomiast przejazd na trasie Kętrzyn–Reszel będzie możliwy drogą wiodącą przez Siemki i Klewno. Połączenie na trasie Kętrzyn–Mrągowo będzie możliwe drogą wiodącą przez Muławki, Wilkowo i Szestno. W tym czasie może być utrudniony przejazd pojazdów drogą z Wilkowa do Świętej Lipki wiodącą przez Bezławki.

Zostanie uruchomiona specjalna komunikacja autobusowa. Z dworca w Kętrzynie wyjadą autobusy o 9.00, 9.30 i 10.00 i przejadą przez Osiedle Piastowskie i ul. Gdańską na parking za cmentarzem w Świętej Lipce. W drogę powrotną będą wyruszać stamtąd o 13.30, 14.00 i 14.30. Autobusy z Mrągowa będą wyjeżdżały o 9.00 i 10.00 z przystanku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej, z zatrzymaniem na przystankach przy ul. Mrongowiusza i Wolności. Powrót z parkingu przy rozjeździe na Reszel–Mrągowo o 13.00 i 14.00.

Parking dla pojazdów osobowych jadących z Kętrzyna będzie usytuowany przy wjeździe do Świętej Lipki po prawej stronie od jezdni. Parking dla pojazdów osobowych przybywających od strony Mrągowa – na polu po lewej stronie przed wjazdem do Świętej Lipki. Natomiast parking dla pojazdów osobowych jadących od strony Reszla – na parkingu przy rozjeździe na Reszel–Mrągowo, na placu między Muzeum i Jeziorem Dejnowa oraz wzdłuż drogi do Kociborza.

Autokary wiozące pielgrzymów drogą z Mrągowa po wysadzeniu pasażerów na skrzyżowaniu w Świętej Lipce będą kierowane na miejsca parkingowe w Ramtach, autokary jadące z Reszla, też po wysadzeniu pasażerów na skrzyżowaniu w Świętej Lipce, będą kierowane na miejsca parkingowe w Pilcu, natomiast autokary jadące z Kętrzyna będą parkowały na poboczach drogi wiodącej ze Świętej Lipki przez Stąpławki, Bezławki do Wilkowa.

Do Świętej Lipki przybędą piesze pielgrzymki. Sprzed kościoła św. Wojciecha w Mrągowie wyruszy ona o 4.00, sprzed kościoła św. Katarzyny w Kętrzynie o 6.30 i sprzed kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu o 8.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama