To zaszczyt mieć takiego orędownika

Abp Józef Górzyński otrzymał honorowe obywatelstwo Lidzbarka Warmińskiego.

Lidzbark Warmiński obchodził 710. rocznicę otrzymania praw miejskich. W trakcie uroczystości rada miasta nadała honorowe obywatelstwo miasta metropolicie warmińskiemu abp. Józefowi Górzyńskiemu. - Poprzez urząd biskupa warmińskiego najbardziej spina się historia Warmii. Nie tylko miasta Lidzbarka Warmińskiego, które w pewnym momencie miało cechy wręcz miasta stołecznego dla dominium biskupiego, ale też wszystkich tych miast, które wchodziły w obręb Warmii - mówił abp Górzyński.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem metropolity w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Następnie uroczystości przeniosły się na zamek biskupów, który od 1350 r. do 1795 r. był siedzibą biskupów warmińskich i stolicą Warmii. Wśród rezydujących na zamku biskupów był m.in. kard. Stanisław Hozjusz, bp Jan Dantyszek czy bp Ignacy Krasicki. Wielki refektarz w zamku jest świadectwem obecności biskupów, od początku istnienia diecezji warmińskiej aż po dzień dzisiejszy. Jego sklepienie ozdobione jest 52 herbami biskupów warmiński.

W uzasadnieniu nadania honorowego obywatelstwa miasta abp. Górzyńskiemu, radni Lidzbarka Warmińskiego podkreślali, że metropolita „interesuje się życiem miasta, jego osiągnięciami, rozwojem, a także problemami. Zawsze chętny do pomocy. To zaszczyt mieć takiego orędownika, który nie tylko promuje nasze miasto, ale także gotów jest nas wesprzeć w ważnych dla nas sprawach. Tradycją Lidzbarka Warmińskiego, związaną z jego historią stolicy biskupiej, jest nadawanie Honorowego Obywatelstwa Metropolitom Warmińskim.”.

Prawa miejskie lokacji chełmińskiej nadał Lidzbarkowi Warmińskiemu biskup warmiński Eberhard z Nysy. Było to 12 sierpnia 1308 roku. Do XIX wieku miasto było stolicą Warmii i ośrodkiem wiary katolickiej. Przez długi czas było pod panowaniem biskupów warmińskich, którzy sprawnie nim zarządzali.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..