Uroczystość odpustowa Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny gromadzi we Fromborku bardzo wielu wiernych.
Jest to jeden z ważniejszych odpustów w archidiecezji związany z archikatedrą i kultem Matki Bożej. Uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej należy do czterech najważniejszych dni maryjnych w roku liturgicznym i jest jednocześnie najstarszym dogmatem wiary dotyczącym Maryi.
- Od początku chrześcijanie tę prawdę wiary podejmowali, że z duszą i ciałem został wzięta do nieba. To jest konsekwencja Jej szczególnego wyróżnienia w dziele zbawczym. Ona zrodziła Syna Bożego, dała Bogu ciało. Ta prawda stała się oczywistą od samego początku - mówi abp Józef Górzyński.
Podkreśla, że Maryja jest pierwszą, która uczestniczy w pełni zmartwychwstania, czyli osiągnęła to, do czego my dążymy. - Z tego Kościół wyprowadza myśl, że Matka Boża staje się wzorem wszelkiego dążenia po stronie człowieka. Chrześcijanie dążą do tego, aby przejść drogę Maryi - dodaje metropolita.
Uroczystości we Fromborku trwały dwa dni. - Pierwszego był apel maryjny i procesja z figurą Matki Bożej. Podczas apelu figura w asyście rybaków wypłynęła na wody Zalewu Wiślanego. We Fromborku Maryja czczona jest jako Nasza Pani, Patronka Miasta. Miejscowości położone nad brzegami wód w tak wyjątkowy sposób łączą swoją pobożność z Maryją, w której widzimy Gwiazdę prowadzącą do portu zbawienia, którym jest Jezus Chrystus - wyjaśnia proboszcz ks. Jacek Wojtkowski.
Drugiego dnia, w uroczystość Wniebowzięcia, pielgrzymi zgromadzili się w archikatedrze, by pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego uczestniczyć w odpustowej Eucharystii. Homilię wygłosił proboszcz ks. Jacek Wojtkowski. Zwracał uwagę na sposób, w jaki Bóg wszedł w dzieje człowieka, że wielokrotnie przemawiał przez proroków, a w pełni czasów przemówił przez Syna.
- Zatem uświadamiamy sobie, że od dialogu, jaki rozgrywa się między człowiekiem a Bogiem, zależy droga naszej wiary. Pan Bóg przekazuje zaproszenie, to jest łaska wiary, a człowiek musi Bogu odpowiedzieć - mówił ks. Wojtkowski.
Podkreślał, że w Piśmie Świętym mamy przykłady różnych takich dialogów otwierających nas na łaskę Bożą. - Najwspanialszym przykładem jest dialog z Maryją, która na pytanie anioła i relację, że zostanie Matką Pana, odpowiada pozytywnie. Oddanie się Bogu prowadzi do zbawienia - podkreślał kaznodzieja.
Święto Wniebowzięcia NMP nazywane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Wielu wiernych przyniosło do kościoła pęki ziół, które podczas Mszy św. zostały poświęcone.