Nowy numer 43/2019 Archiwum

Do portu zbawienia

– Pan Bóg przekazuje zaproszenie, to jest łaska wiary, a człowiek musi Bogu odpowiedzieć – mówił ks. Jacek Wojtkowski.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny gromadzi we Fromborku bardzo wielu pielgrzymów i turystów. Jest to jeden z ważniejszych odpustów w archidiecezji warmińskiej związany z archikatedrą i kultem Matki Bożej pielęgnowanym w diecezji od XIII wieku. Trwa on dwa dni.

– Pierwszego odbywa się apel maryjny, podczas którego figura Matki Bożej w asyście rybaków wypływa na wody Zalewu Wiślanego. W Maryi, która we Fromborku czczona jest jako Nasza Pani Patronka Miasta, widzimy Gwiazdę prowadzącą do portu zbawienia, którym jest Jezus Chrystus – wyjaśnia proboszcz ks. Jacek Wojtkowski. Drugiego dnia odpustu pielgrzymi zgromadzili się w archikatedrze, by pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego uczestniczyć w Eucharystii. Homilię wygłosił ks. Jacek Wojtkowski. Zwracał uwagę na sposób, w jaki Bóg wszedł w dzieje człowieka, wielokrotnie przemawiając przez proroków, a w pełni czasów przemawiając przez Syna. – Zatem uświadamiamy sobie, że od dialogu, jaki rozgrywa się między człowiekiem a Bogiem, zależy droga naszej wiary. Pan Bóg przekazuje zaproszenie, to jest łaska wiary, a człowiek musi Bogu odpowiedzieć – mówił ks. Wojtkowski. Podkreślał, że w Piśmie Świętym mamy przykłady różnych takich dialogów otwierających nas na łaskę Bożą, jak i zamykających. – Najwspanialszym przykładem jest dialog z Maryją, która na pytanie anioła i obietnicę, że zostanie Matką Pana, odpowiada pozytywnie. Oddanie się Bogu prowadzi do zbawienia. Ale jest i dialog Jezusa z bogatym młodzieńcem, który wiedział wszystko o wierze, a jednocześnie nie potrafił zrezygnować ze swojego bogactwa. Dziś mamy wiele takich przykładów dialogu z Bogiem, kiedy ktoś jest pewny tego, co posiada, zna świetnie dogmaty, a nie realizuje w codzienności życia wiary – podkreślał kaznodzieja. Uroczystość Wniebowzięcia NMP nazywana jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Wielu wiernych przyniosło do kościoła pęki ziół, które podczas Mszy św. zostały poświęcone. – Dziękujemy Bogu za owoce ziemi, które w plonach możemy najlepiej dostrzec, czym nas Bóg obdarowuje. Dziś dziękujemy Bogu za Matkę Najświętszą i za plony ziemi – mówił metropolita warmiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama