Nowy numer 46/2019 Archiwum

Pierwszy koncert

Wnętrze świątyni jest idealną przestrzenią do tego, by ludzie mogli nie tylko usłyszeć organy, ale też zakochać się w ich pięknie.

Przez 70 lat w tym miejscu nie rozbrzmiały organy piszczałkowe, choć przed II wojną światową w świątyni były aż trzy takie instrumenty. Po tak długiej przerwie w końcu zainstalowano nowy instrument, który nie dość że od listopada ubiegłego roku uświetnia liturgię, to już od września stanie się gwiazdą I Międzynarodowej Jesieni Organowej.

Wraz z zainstalowaniem nowych organów w kościele zrodziła się inicjatywa, by zainaugurować koncerty. - Mamy instrument koncertowy. Sprawdza się bardzo dobrze. Ponadto kościół ma świetne warunki akustyczne. A więc instrument plus wnętrze świątyni są idealną przestrzenią do tego, by ludzie mogli nie tylko usłyszeć organy, ale się w ich pięknie zakochać. Jest to również nawiązanie do tradycji muzycznej tego miejsca - mówi Maciej Michalski, organizator Jesieni Organowej, organista z zamiłowania.

Swoim pomysłem organizacji festiwalu organowego podzielił się z przyjacielem Patrykiem Podwojskim, który jest organistą w katedrze w Oliwie. Prowadzi również fundację promocji sztuki. - Proboszcz ks. Leszek Galica też od razu podjął pomysł, pomagał. Przekonaliśmy władze samorządowe i dzięki temu już 1 września odbędzie się pierwszy koncert w ramach festiwalu. Wstęp wolny, zapraszamy - uśmiecha się Maciej.

I Międzynarodowa Jesień Organowa w Braniewie odbędzie się w kolejne sobotnie wieczory o godz. 19:00 w Bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie - 1.09.; 08.09.; 15.09.; 22.09.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego oraz parafia pw. św. Katarzyny w Braniewie. Zadanie jest współfinansowane ze środków urzędu marszałkowskiego, starostwa powiatowego w Braniewie oraz urzędu miasta Braniewa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama