Wnętrze świątyni jest idealną przestrzenią do tego, by ludzie mogli nie tylko usłyszeć organy, ale też zakochać się w ich pięknie.
Przez 70 lat w tym miejscu nie rozbrzmiały organy piszczałkowe, choć przed II wojną światową w świątyni były aż trzy takie instrumenty. Po tak długiej przerwie w końcu zainstalowano nowy instrument, który nie dość że od listopada ubiegłego roku uświetnia liturgię, to już od września stanie się gwiazdą I Międzynarodowej Jesieni Organowej.
Wraz z zainstalowaniem nowych organów w kościele zrodziła się inicjatywa, by zainaugurować koncerty. - Mamy instrument koncertowy. Sprawdza się bardzo dobrze. Ponadto kościół ma świetne warunki akustyczne. A więc instrument plus wnętrze świątyni są idealną przestrzenią do tego, by ludzie mogli nie tylko usłyszeć organy, ale się w ich pięknie zakochać. Jest to również nawiązanie do tradycji muzycznej tego miejsca - mówi Maciej Michalski, organizator Jesieni Organowej, organista z zamiłowania.
Swoim pomysłem organizacji festiwalu organowego podzielił się z przyjacielem Patrykiem Podwojskim, który jest organistą w katedrze w Oliwie. Prowadzi również fundację promocji sztuki. - Proboszcz ks. Leszek Galica też od razu podjął pomysł, pomagał. Przekonaliśmy władze samorządowe i dzięki temu już 1 września odbędzie się pierwszy koncert w ramach festiwalu. Wstęp wolny, zapraszamy - uśmiecha się Maciej.
I Międzynarodowa Jesień Organowa w Braniewie odbędzie się w kolejne sobotnie wieczory o godz. 19:00 w Bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie - 1.09.; 08.09.; 15.09.; 22.09.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego oraz parafia pw. św. Katarzyny w Braniewie. Zadanie jest współfinansowane ze środków urzędu marszałkowskiego, starostwa powiatowego w Braniewie oraz urzędu miasta Braniewa.