GN 42/2019 Archiwum

Ta myśl wraca, nurtuje…

…aż się na nią odpowie. Pan Bóg jeśli powołuje, to jest temu wierny - mówi ks. Hubert Tryk.

Trwa rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia formacji jest rozmowa z ks. dr. Hubertem Trykiem, rektorem „Hosianum”. Można się na nią umówić telefonicznie pod numerem 89 523 89 84 lub przez e-mail hosianum@hosianum.edu.pl. Wymagane jest oczywiście złożenie odpowiednich dokumentów, m.in. opinii proboszcza. Kandydaci muszą przejść rekrutację akademicką na Wydział Teologii, a ta trwa od 7 do 14 września.

- Jest taki fragment w Piśmie Świętym, gdzie prorok Jeremiasz dzieli się swoimi przeżyciami i mówi: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść”. Dalej mówi, że próbował uciec przed Bogiem, ale zaczął go trawić jakby wewnętrzny ogień. Myślę, że każdy powołany doświadcza czegoś podobnego - pojawia się jakaś myśl, żeby pójść za Panem, poświęcić swoje życie, służyć ludziom…, ale nawet jeśli tę myśl się od siebie odsuwa, to powołanie ma to do siebie, że ta myśl wraca, nurtuje i czasami jest właśnie tak, jak to opisuje Jeremiasz - pali wewnętrznie, aż się na nią odpowie - tłumaczy ks. Tryk.

Na pytanie o kryzys powołań odpowiada, że samo słowo z języka greckiego oznacza przełom. - Kryzys może mieć więc pozytywne znaczenie, prowadzić do czegoś przełomowego i dobrego. Powołań na pewno jest mniej lub inaczej - mniej jest osób, które zgłaszają się do seminarium. Pan Bóg nie jest skąpcem, jest bardzo hojny, On najlepiej wie, jakie są potrzeby, i powołuje tylu, ilu trzeba. Kryzys powołań polega przede wszystkim na tym, że pewna liczba powołanych nie rozpoznaje w sobie głosu Boga albo nie ma odwagi pójść za Nim - podkreśla rektor Hosianum.

Wywiad z ks. dr. Hubertem Trykiem na temat powołań i roli seminarium ukaże się w numerze 35. Posłańca Warmińskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama