Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wyjście z cienia

– Widzę, jak bardzo ludzie czekają na Jezusa, jaki odczuwają głód. A my oddajemy tylko swój czas, swoje dłonie i serce, żeby Go im przynieść – mówi pan Andrzej.

Trwają zapisy na kurs szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. – Jesienią rozpoczynamy formację. Co roku kończy ją do 30 osób. Jest to dobra okazja, żeby zaangażować świeckich w coś, dzięki czemu uczestniczą w życiu Kościoła, w jego działalności sakramentalnej – mówi ks. Bartłomiej Matczak, dyrektor wydziału duszpasterskiego.

Oni odpowiedzieli Bogu

– Dla tych, którzy odpowiadają na zaproszenie Jezusa, jest to wypełnienie powołania do bycia konkretnym pomocnikiem kapłanów w parafii – uważa ks. Bartłomiej i podkreśla, że głównym zadaniem szafarzy jest posługa osobom chorym. Kiedy wierni wracają po Eucharystii do domów, szafarze zabierają Jezusa Eucharystycznego i idą do tych, którzy często od rana czekają na Komunię św., ale też na człowieka, z którym mogą po prostu porozmawiać. Potem często na spotkaniach z ks. Matczakiem opowiadają, że wizyty u chorych są najpiękniejszym wymiarem ich posługi. Dodatkowym zaangażowaniem szafarza jest pomoc przy rozdzielaniu Komunii św. w sytuacjach nadzwyczajnych. – I to słowo – „nadzwyczajne” – wzbudza zawsze pewne emocje. Co decyduje o tym, czy sytuacja jest nadzwyczajna? Na przykład to, że kiedy kapłani posługują w konfesjonale, nikt inny zrobić tego za nich nie może. Wtedy szafarz może pomóc rozdzielać Komunię. Podobnie, kiedy są wielotysięczne zgromadzenia wiernych, jak choćby w Gietrzwałdzie, i jest za mało kapłanów – wyjaśnia ks. Bartłomiej. – Czasem słyszy się zarzuty, że kapłan siedzi, a szafarz rozdaje Komunię św. To jest nasza ocena sytuacji, bo tak do końca nie wiemy, dlaczego ksiądz siedzi. Może jest chory? Może źle się poczuł i poprosił o posługę szafarza? Bardziej niż na zewnętrznych elementach lepiej skupić się na tym, że człowiek ten odpowiedział Bogu na wezwanie, że to jest jego powołanie w konkretnej wspólnocie. On często wychodzi z cienia. Bo to są osoby, które po rozeznaniu proboszcz zaprasza i prosi o podjęcie tej posługi – dodaje.

Czekają i błogosławią

Andrzej Olszewski jest szafarzem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie. – Najważniejszy jest dla mnie Pan Jezus i Eucharystia – mówi. Kiedy proboszcz ks. Mirosław Hulecki poprosił go, by został szafarzem, początkowo miał wątpliwości. Przy kolejnej propozycji porozmawiał z żoną i wspólnie podjęli decyzję, że na zaproszenie Jezusa trzeba odpowiedzieć „tak”. – Posługa szafarza to niezwykle bliska relacja z Jezusem, tak bliska, że trudno było sobie to wcześniej wyobrazić. Odczuwamy to również w rodzinie – podkreśla. Wyjaśnia, że jego głównym zadaniem jest niedzielna służba chorym. Jeszcze kilka lat temu jego synowie byli dziećmi. – Jako ministranci towarzyszyli mi w niesieniu Chrystusa chorym. Idąc ulicami i wchodząc do domów, razem trwaliśmy w tajemnicy obcowania z Jezusem. Po tych doświadczeniach wraz z żoną uważamy, że bycie szafarzem to są łaski płynące, których nie da się zmierzyć, w których uczestniczymy jako cała rodzina – opowiada. – W Ewangelii jest fragment o kobiecie, która dotknęła szaty i została uzdrowiona. A ja biorę Jezusa w swoje niegodne dłonie... Idę z Nim do potrzebujących – dodaje. Kiedy pan Andrzej przychodzi do chorych, zawsze towarzyszą temu emocje. – Czasem pojawiają się łzy, które mnie także się udzielają. Wówczas doświadczam, jak bardzo ludzie czekają na Jezusa, jaki odczuwają głód. A my oddajemy tylko swój czas, swoje dłonie i serce, żeby Go przynieść. Chorzy czekają, czasem błogosławią, zapewniają o modlitwie za nas – mówi.

Nie człowiek

Często osoby poproszone przez kapłana o podjęcie tej posługi czują się jej niegodne. – Ale Pan Jezus nie przyszedł do sprawiedliwych, tylko do grzeszników i pozwalał się dotykać tym, którzy byli ludźmi nędznymi. Każdy z nas, kapłanów, kiedy patrzy na swoje życie, ma świadomość tego, że jest niegodny. Ale my mówimy o powołaniu. Nie człowiek wybiera, a jest przez Boga wybrany, takim, jakim jest – podkreśla ks. Matczak. I zaprasza na kurs. Proboszczowie mogą składać podania do 15 września. Pierwsze spotkanie formacyjne odbędzie się 29 września w Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warmińskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL