Nowy numer 8/2019 Archiwum

Dla nas jest przykładem

Przed konkatedrą św. Jakuba w Olsztynie stanął pomnik ks. Wojciecha Zinka.

Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi 29 września, ale już teraz można oglądać monument zasłużonego dla Warmii kapłana.

Ks. Wojciech (Adalbert) Zink urodził się w 1902 r., zmarł - w 1969. W latach 1951-1953 był rządcą diecezji warmińskiej, a w 1953 r. jako jedyny z episkopatu zaprotestował przeciw aresztowaniu prymasa Stefana Wyszyńskiego – to właśnie o nim wspominał Prymas Tysiąclecia, kiedy mówił, że bronili go tylko Niemiec i pies. Ks. Zink został aresztowany w 1953 roku i 16 miesięcy spędził w warszawskim więzieniu. Po wyjściu na wolność nie mógł od razu przybyć na Warmię, wrócił dopiero w 1956 roku.

- Tak jak żołnierze wyklęci w tych ciężkich czasach zachował się jak trzeba. Swoją postawą dał nie tylko księżom, ale wszystkim - przykład do naśladowania. Przez wiele lat był zapomniany, my obecnie przywracamy jego pamięć. Ten pomnik jest tego wyrazem: nawet jak nas zabraknie, to pomnik zostanie i wszyscy będą mogli się dowiedzieć kim był ks. Zink - tłumaczy Władysław Kałudziński, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. inf. Wojciecha Zinka.

Autorem pomnika ks. Zinka jest Izydor Borys.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL