Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zespołowo przy stole operacyjnym

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie została otwarta nowoczesna sala hybrydowa.

Sala hybrydowa na bloku operacyjnym WSS w Olsztynie jest jedyną tego typu salą na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, jest również najnowocześniejsza.

- Łączy ze sobą zalety klasycznej sali chirurgiczno-operacyjnej z salą naczyniową, możemy w tym momencie wykonywać zabiegi złożone, multidyscyplinarne, wielozabiegowe w zakresie kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowe, radiologii zabiegowej, radiologii, onkologii. Dzięki temu możemy takich zabiegów dokonać u jednego pacjenta na jednej Sali, za jednym znieczuleniem, skracając czas zabiegu i poprawiając jego efektywność, a także podnosząc bezpieczeństwo pacjenta - tłumaczy dr n. med. Grzegorz Wasilewski, kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Dyrektor Irena Kierzkowska przyznaje, że dzięki sali hybrydowej specjaliści będą ze sobą współpracowali i szukali najbardziej optymalnego rozwiązania problemu medycznego pacjenta.

- Uwielbiam, kiedy lekarze pracują razem jako zespół. Musimy też mieć świadomość, że żyjemy w czasach, kiedy pacjenci coraz częściej mają więcej niż jedną chorobę - zaznacza dyrektor Kierzkowska.

Przygotowanie Sali hybrydowej kosztowało ponad 4 mln zł. - Sala powstała dzięki dwóm źródłom finansowania - z programu POLKARD realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia otrzymaliśmy ponad 3,2 mln zł, a drugą część na modernizację sali od marszałka - 960 tys. zł. Staraliśmy się o dofinansowanie z ministerstwa od trzech lat i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w tym roku się udało - mówi dyrektor Kierzkowska.

Nowoczesną salę poświęcił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. - Cieszę się, że możemy do tego wydarzenia dołączyć też wymiar duchowy. Jest bardzo istotny, szczególnie kiedy człowiek podejmuje aktywność w dziedzinie niesienia pomocy - wtedy człowieczeństwo objawia się w całej okazałości. Z radością pobłogosławię tę nową salę, aby to, co jest Bożą łaską, Bożym wsparciem trudów człowieka, żeby było tu stale obecne - mówił abp Górzyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama