Nowy numer 33/2020 Archiwum

Dary z nieba

– Zachowanie Bożego porządku przynosi plon nie tylko na polu, ale też w życiu człowieka – mówił abp Józef Górzyński.

W Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku odbyły się Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie. – To piękny zwyczaj, piękna polska tradycja, biegnąca przez wszystkie regiony naszego kraju – podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Święto plonów rozpoczęło się od przemarszu korowodu dożynkowego pod scenę w amfiteatrze, gdzie odbyła się Msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński.

– To są dary nieba. Pragniemy, by ludzki trud był owocny, a wiemy, że wtedy staje się on owocny, kiedy jest pobłogosławiony przez Boga – mówił na rozpoczęcie wspólnej modlitwy metropolita warmiński.
W homilii, nawiązując do Ewangelii dnia, abp Górzyński przypomniał, że pytanie, które Jezus zadał swoim uczniom: „A wy za kogo Mnie uważacie?”, jest fundamentalnym dla każdego człowieka. – Nasza wiara jest taka, jak nasze odniesienie do Jezusa. To pytanie jest punktem wyjścia, fundamentem, na którym budowana jest nasza chrześcijańska postawa. To, w co wierzymy, budujemy na naszej relacji do Pana Jezusa – mówił abp Górzyński.
Przestrzegał, że często przybieramy postawę Piotra, który chciał mówić Chrystusowi, co ma czynić, a czego nie. – Nawet na modlitwie staramy się często przekonać Boga do naszych racji, chcemy, żeby Bóg spełnił to, co my chcemy. A trzeba nam przecież najpierw poznać wolę Boga, a potem ją wypełniać – podkreślał arcybiskup. – Przybyliśmy tu dziś, bo mamy świadomość, jak wiele od Boga pochodzi. Dożynki mówią nam o najbardziej fundamentalnych wartościach – cieszymy się z tych darów doczesnych, ale też przypominamy sobie Boże prawa. Zachowanie Bożego porządku przynosi plon nie tylko na polu, ale też w życiu człowieka – dodał metropolita.
Na zakończenie Mszy św. abp Górzyński poświęcił przyniesione przez rolników wieńce dożynkowe – w tym roku wiele z nich miało elementy nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama