Nowy numer 33/2020 Archiwum

Prawda jest zawsze kosztowna

Ksiądz Popiełuszko reprezentuje wartości,
które oni chcą w życiu urzeczywistniać.

Jeszcze ostatnie zakupy i konieczny przegląd roweru. Bo trasa długa, prawie 350 km do przejechania w ciągu dwóch dni. Ale łatwiej się jedzie, kiedy człowiekowi towarzyszy jakiś ważny cel, choćby to, że pielgrzymuje się do 
bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wśród uczestników są osoby w różnym wieku – najmłodsi mają 13 lat, najstarsi nie chcą się za bardzo chwalić wiekiem. Są wśród nich osoby, które nie pierwszy raz biorą udział w Sztafecie do Grobu ks. Jerzego Popiełuszki, która już po raz 13. wyruszyła z Olsztyna do Warszawy. Wszyscy uczestnicy rozpoczęli ją od Eucharystii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, której przewodniczył abp senior Edmund Piszcz. – Modlę się w waszej intencji, o szczęśliwą drogę – mówił na wstępie.


Miłość i prawda


W wygłoszonej homilii arcybiskup wiele mówił o walce ze złem, które stara się odciągnąć nas od miłości i Boga. Wspominał Jana Pawła II, który obudziwszy się po operacji po zamachu na swoje życie, wypowiedział słowa: „Przebaczam temu, który do mnie strzelał”. – Przebaczenie nie jest łatwe, ale nie dopuszczaj do siebie uczucia zemsty, które dobra nie rodzi. I nie chodzi o to, aby być bezkrytycznym. Jednak nie chodzi o krytykę, która zmienia się w wyrokowanie. Ona musi kierować się prawdą i miłością. Miłość bez prawdy jest fałszywa, a prawda bez miłości jest okrucieństwem. Te wartości muszą być razem tam, gdzie chcemy oceniać, pamiętając, że jaką miarą my mierzymy, taką osądzi nas sam Pan Bóg – mówił abp Piszcz.
To, co jest fizycznym wysiłkiem, zawsze łączy się z duchowym wyrzeczeniem. – Zwłaszcza, że tu celem jest spotkanie z męczennikiem, a jednocześnie jest to dowód, że on reprezentuje pewne wartości, które chcemy w życiu urzeczywistniać. I to jest chyba najważniejsze – mówił arcybiskup.
Przykład życia ks. Jerzego Popiełuszki pociąga i dziś. On nie bał się głosić prawdy, mając świadomość, że może za to zapłacić życiem. – Prawda jest zawsze kosztowna. O tym tak pięknie mówił na Westerplatte Jan Paweł II, zwracając się do młodzieży: „Nie chciejcie ojczyzny, która by was nic nie kosztowała”. Miłość i prawda kosztują. Przykładem tego jest ks. Popiełuszko – podkreślał abp Edmund Piszcz.


Oni biegną,
my jedziemy


Trzynasty raz 13. dnia miesiąca z najmłodszym uczestnikiem, który ma 13 lat... Ogromny wysiłek, bo pierwszego dnia trzeba przejechać 150 km. Drugiego – ponad 100 km. Po co? 
– Żeby uczcić męczenników stanu wojennego i czerpać wartości z życia błogosławionego – odpowiada krótko Wojciech Ruciński, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. – Pomysł takiego sposobu wyrażenia swoich wartości i pamięci zrodził się w głowie mojego przyjaciela, który jest górnikiem, Mariana Gruszki. Zebrał grupę górników biegaczy. Wyruszyli spod kopalni Wujek, żeby zmierzając do grobu ks. Popiełuszki, uczcić pamięć swoich kolegów, którzy zginęli w okresie stanu wojennego. Następnego roku do ekipy górników dołączyli Warmiacy – wyjaśnia W. Ruciński. – Z tym że oni biegną, a my jedziemy na rowerach – dodaje.
Wspólnie spotykają się przy grobie męczennika. Modlą się, później uczestniczą w Eucharystii. Co roku spora grupa rowerzystów wyrusza z placu Solidarności. Jest wśród nich wielu młodych, w tym uczniowie z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. – Ksiądz Popiełuszko bywał w naszym regionie. W pobliskich Bartoszycach odbywał służbę wojskową. A dla młodzieży uczestniczenie w sztafecie to kapitalna lekcja historii i patriotyzmu. Co cieszy, nigdy nie brakuje chętnych, by wziąć w niej udział. Każda postać, która dokonała czegoś więcej, jest cenna i warto pokazywać postawę takiego człowieka młodym – mówi Andrzej Wonia, dyrektor zespołu. – To była spontaniczna decyzja. Uważam, że warto uczestniczyć w takich wydarzeniach, bo one nas uczą historii, uświadamiają nas i pozwalają poznać ważne dla nas osoby i wartości. Jest to również próba, czy mamy dobrą kondycję – uśmiecha się Wiktoria.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama