Archiwum Państwowe w Olsztynie obchodzi 70-lecie działalności.
Placówka rozpoczęła działalność w 1948 roku. - Powstanie Archiwum Państwowego jest prawie równorzędne w latach, co odrodzenie państwowości polskiej na Warmii i Mazurach - podkreśla prof. dr hab. Norbert Kasparek, dyrektor placówki.
Jubileuszowa konferencja odbyła się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. - Archiwum służy społeczności nie tylko naszego regionu, ale całego kraju. Historia magistra vitae - mawiali już w starożytności i te słowa nadal są aktualne - historia pełni bardzo ważną rolę edukacyjną i o tym trzeba pamiętać. Pamięć narodowa, regionalna są bardzo ważne - w nich się mieszczą tradycja, tożsamość, znajomość dziejów oraz szeroko pojmowana kultura - mówił wicewojewoda Sławomir Sadowski.
- Historia, edukacja są dla nas, dla młodych pokoleń niezwykle ważnym elementem w procesie edukacyjnym. Musimy mieć świadomość, że to właśnie ci młodzi będą niebawem stanowili o potencjale naszych gmin, miast, miasteczek, naszych małych ojczyzn i naszego kraju - tłumaczył Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Obecny na uroczystościach dr Wojciech Woźniak, dyrektor naczelny Archiwów Państwowych, podkreślał, że archiwum to nie tylko dokumenty, akta, magazyny czy serwerownie z danymi, ale przede wszystkim ludzie, którzy wszystkie te elementy spajają. - Wysiłek tej grupy ludzi to jest dopiero archiwum. Dziękuję wam za waszą pracę - bez was nie będzie archiwum. A jeśli nie będzie archiwum, to nie będzie pamięci - a jeśli nie będzie pamięci, to nie będzie nas, ani dziś, ani w przyszłości - mówił dr Woźniak.