Nowy numer 41/2019 Archiwum

Nie ma nas bez pamięci

Archiwum Państwowe w Olsztynie obchodzi 70-lecie działalności.

Placówka rozpoczęła działalność w 1948 roku. - Powstanie Archiwum Państwowego jest prawie równorzędne w latach, co odrodzenie państwowości polskiej na Warmii i Mazurach - podkreśla prof. dr hab. Norbert Kasparek, dyrektor placówki.

Jubileuszowa konferencja odbyła się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. - Archiwum służy społeczności nie tylko naszego regionu, ale całego kraju. Historia magistra vitae - mawiali już w starożytności i te słowa nadal są aktualne - historia pełni bardzo ważną rolę edukacyjną i o tym trzeba pamiętać. Pamięć narodowa, regionalna są bardzo ważne - w nich się mieszczą tradycja, tożsamość, znajomość dziejów oraz szeroko pojmowana kultura - mówił wicewojewoda Sławomir Sadowski.

- Historia, edukacja są dla nas, dla młodych pokoleń niezwykle ważnym elementem w procesie edukacyjnym. Musimy mieć świadomość, że to właśnie ci młodzi będą niebawem stanowili o potencjale naszych gmin, miast, miasteczek, naszych małych ojczyzn i naszego kraju - tłumaczył Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Obecny na uroczystościach dr Wojciech Woźniak, dyrektor naczelny Archiwów Państwowych, podkreślał, że archiwum to nie tylko dokumenty, akta, magazyny czy serwerownie z danymi, ale przede wszystkim ludzie, którzy wszystkie te elementy spajają. - Wysiłek tej grupy ludzi to jest dopiero archiwum. Dziękuję wam za waszą pracę - bez was nie będzie archiwum. A jeśli nie będzie archiwum, to nie będzie pamięci - a jeśli nie będzie pamięci, to nie będzie nas, ani dziś, ani w przyszłości - mówił dr Woźniak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL