W Olsztynie obchodzono 145. rocznicę urodzin Michała Lengowskiego.
Michał Lengowski urodził się 27 września 1873 r. w Starej Kaletce. Pracował jako górnik w Westfalii, gdzie aktywnie działał w polskich stowarzyszeniach. W 1908 r. wrócił na Warmię. Podczas plebiscytu jeździł po miasteczkach i wsiach, by namawiać ludzi do głosowania za przyłączeniem Warmii do Polski. Mimo przegranego plebiscytu nie wyjechał z Warmii, choć był szykanowany. Namawiał również innych do pozostania i kultywowania tradycji i polskiego języka. Przez wielu nazywany jest nestorem polskich poetów. Pamięć o nim utrwala m.in. Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, które od 1967 r. funduje nagrodę im. Michała Lengowskiego – przyznawana jest ona osobom, które w sposób szczególny kultywują tradycję Warmii.
– Michał Lengowski to postać wielowymiarowa, nietuzinkowa – działacz, społecznik, poeta, publicysta, satyryk, nadto patriota i ojciec rodziny. 145. rocznica jego urodzin zwraca nam uwagę na jego działalność patriotyczną, zwłaszcza walkę o polskość Warmii i Mazur. Warto o tej postaci pamiętać w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdyby nie postawa Lengowskiego, być może po II wojnie światowej nie byłoby na Warmii ludzi mówiących po polsku, kultywujących polską tradycję. To on nie bał się pozostać po przegranym plebiscycie na tej ziemi i walczyć dalej z wrogami naszej Ojczyzny – tłumaczy Mateusz Rutynowski z Civitas Christiana.
Uroczystości w Olsztynie rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem Michała Lengowskiego, a następnie uczestnicy udali się do siedziby Civitas Christiana, gdzie miał miejsce wieczór słowno-muzyczny.