Nowy numer 42/2019 Archiwum

Walka była oczywistością

Pod pomnikiem Armii Krajowej w Olsztynie odbyły się uroczystości z okazji 79. rocznicy powołania Służby Zwycięstwu Polski, pierwszej organizacji Polskiego Państwa Podziemnego.

– To miejsce i symbole wyryte na tym pomniku pozwalają nam lepiej zrozumieć, czym jest Polska. Są najpiękniejszą lekcją patriotyzmu. Dzisiejsze spotkanie pod tym pomnikiem ma swoje konkretne odniesienie do naszej historii.

79 lat temu, 27 września 1939 r., utworzono pierwszą strukturę organizacyjną Polskiego Państwa Podziemnego – Służbę Zwycięstwu Polski. Los wojny obronnej był już przesądzony, ale potrzeba kontynuowania walki o niepodległość kraju była niezłomna i oczywista – mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Jesteśmy tu dziś, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność i suwerenność. Ta miłość do ojczyzny wymagała poświęcenia i ofiary, którą było oddanie życia – za tych ludzi dziś się modlimy, polecamy ich Bogu i ufamy, że ciesząc się życiem wiecznym, pamiętają o naszej ojczyźnie, by tworzyła wspólnotę pokoju i wspólnotę miłości – mówił abp senior Edmund Piszcz. W trakcie uroczystości Magdalena Sawka z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczyła medale „Pro Patria”, przyznawane „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce za niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL