W Stoczku Klasztornym rozpoczęły się Dni Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.
Postać sługi Bożego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego odegrała ogromną rolę w życiu Kościoła. Choć tak wiele mówi się o nim, to sesja popularno-naukowa „Miłość kard. Stefana Wyszyńskiego do Ojczyzny”, która odbyła się w Stoczku Klasztornym, była okazją do przypomnienia jego nauki.
- Dziś mówiliśmy przede wszystkim o tym, co powiedział o ojczyźnie - podkreśla Zbigniew Połoniewicz, dyrektor Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", oddział w Olsztynie, które po raz pierwszy włączyło się w organizację dni pamięci. - Prymas Wyszyński jest patronem naszego stowarzyszenia. Jest to więc nasze zobowiązanie, aby mówić o dziedzictwie, jakie nam pozostawił - dodaje dyrektor.
Podczas sesji uczestniczy mogli wysłuchać wykładu ks. Krzysztofa Bielawnego, który mówił o inwigilacji Stoczka Klasztornego za czasów prymasa Wyszyńskiego, dr. n. med. Tadeusza Wasilewskiego, który przybliżał naukę kardynała dotyczącą obrony życia, oraz wspomnień Iwony Czarcińskiej z Instytutu Prymasowskiego.
- Osobiście miałam szczęście przez osiem lat z bliska towarzyszyć kardynałowi, wspólnie z nim modlić się, zasiadać do posiłków, patrzeć, jak pracuje. To był człowiek głębokiej modlitwy i skupienia, które nie tylko wyrażało się w czasie wielkich uroczystości, ale też na co dzień. On był nieustannie skupiony na Panu Bogu, a jednocześnie był otwarty na każdego człowieka. Dużo się modlił i myślę, że umiejętność słuchania Boga dała mu umiejętność słuchania człowieka - mówiła pani Iwona.
Po sesji i modlitwie odbyła się Msza św., po której wszyscy przeszli do Kalwarii Prymasa, gdzie modlono się o szybką beatyfikację kard. Wyszyńskiego.
Jutro, w sobotę 6 października, odbędą się uroczystości na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Rozpoczną się o godz. 12 Apelem Pamięci Oręża Polskiego. O 12.40 będzie celebrowana Msza św., a o 13.30 koncert orkiestry wojskowej.