- Świeccy muszą mieć świadomość, że są współodpowiedzialni za wspólnotę - podkreśla abp Józef Górzyński.
Do WSD MW Hosianum w Olsztynie przybyło ponad 400 przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych.
- Było to pierwsze takie spotkanie, będziemy je organizować cyklicznie każdego roku. Naszym celem jest „ożywienie” rad parafialnych - są one bowiem nie tylko środowiskiem doradczym proboszczów, ale jest to również środowisko formacyjne. Członkowie rad to bardzo ważne osoby w parafii: mają rozeznanie w sytuacji wspólnoty, potrafią odczytać jej potrzeby, funkcjonują nie tylko na linii parafianie-proboszcz, ale również na linii parafia-kuria. Z tego względu możemy o nich powiedzieć, że powinni również pełnić rolę pierwszych świadków we wspólnocie parafialnej - podkreśla ks. Bartłomiej Matczak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.
Spotkanie przedstawicieli rad ekonomicznych i duszpasterskich rozpoczęło się od Mszy św. oraz powitania przez abp. Józefa Górzyńskiego.
- We wspólnocie ludu Bożego odnajdujemy wiele charyzmatów, zależy nam na tym, by te charyzmaty były dobrze rozpoznane i podjęte. Jednym z tych charyzmatów jest współodpowiedzialność za wspólnotę parafialną. Na nią składają się dwa wymiary - jeden z nich to ten ekonomiczny, organizacyjny, ale drugi to współodpowiedzialność za życie duchowe parafii. Świeccy mają swoją własną funkcję we wspólnocie parafialnej i nie jest to funkcja zastępcza wobec kogokolwiek - to kapłan musi zastępować świeckich, kiedy ich nie ma, ale tak naprawdę jest to funkcja dla osób świeckich - przekonuje metropolita warmiński.
Podczas spotkania ks. prof. Lucjan Świto przypomniał zadania parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych, a o założeniach programu duszpasterskiego, który będziemy przeżywać pod hasłem „W mocy Bożego Ducha” mówił ks. Bartłomiej Matczak.